| anonim_4396 a întrebat:

De ce pacienții aflați în moarte cerebrală sunt conectați o vreme la aparate?
Dacă nimeni nu-și mai revine din moartea cerebrală, atunci aceștia de ce sunt ținuți artificial în viață și nu sunt direct declarați morți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Mai sunt oameni ce își revin, si cred ca e obligatoriu sa ii tina asa N timp sa vadă dacă își revin și dupa în funcție de decizia familiei.
Plus ca asa se pot dona organele, pentru cei ce vor sa facă asta.

| 1234568807 a răspuns (pentru Freya1):

Sunt sanse mici spre imposibile sa iti revii din moarte cerebrala, cand esti declarat in moarte cerebrala inseamna ca creierul a murit

| Freya1 a răspuns (pentru 1234568807):

Știu ce înseamnă moarte cerebrala, si mai știu ca au fost ce si-au revenit.Sau dacă nu, li s-au putut măcar dona organele.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca inca sunt in viata, chiar daca sunt in acel stadiu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu pentru donare.

| Eireann a răspuns:

Exista un protocol pentru a declara o persoana in moarte cerebrala - nu tin minte exact care este in Romania (am impresia ca este nevoie de 3 EEG uri izoelectrice consecutive la interval se 24 de h intre ele si sa fie confirmata moartea cerebrala de 3 medici din care unul neurolog - poate ma insel).

| trophin a răspuns:

Asa vor rudele. Ar trebui sa nu pui asa întrebări

| Momentan a răspuns:

Auzisem de mult că a murit persoana care a trăit cel mai mult în comă 40+ ani. Presupun că dacă familia are bani, te poate ține cât dorește.
Este greu să te despărți de cei care se duc în neființă.