| anonim_4396 a întrebat:

De ce se spune ca bauturile racoritoare ingrasa? ma refer la cele fara zahar: coca cola zero, pepsi max

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pentru ca racoritoarele contin tot felul de E-uri de substante si chiar si zaharina care inlocuieste zaharul poate fi la fel de nociva din alte puncte de vedere, etc.

| Cleona a răspuns:

Coca-cola contine cofeina, dar ceea ce ingrasa la ele este acidul

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

De fapt chiar dacă conţin mai puţine calorii, aceste băuturi sporesc pofta de mâncare, aşa că deşi nu mai primeşti atâtea calorii de la sucul fără zahăr, vei recupera la următoarea masă sau prin gustări. Cam asta este explicaţia de care am auzit eu referitor la faptul că astfel de sucuri îngraşă mai mult decât cele normale.

| valThina a răspuns:

Nu numai ca t poti ingrasa( dar s`a facut un studiu si s-a demonstrat ca de la acid poti face cancer pancreatic (asta daca bei mai mult de un pahar/zi p o perioada mai indelungata)

| LCD a răspuns:

Doar nu crezi ca, chiar nu contin zahar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Constituentii sucurilor acidulate sunt apa si zaharuri rafinate. Deci multe calorii si nimic nutritional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://andyka.webs.com/ la sectiunea Nu stiai? aflii mai multe despre racoritoare. :)

| BuLLetBtwin a răspuns:

Chiar crezi ca nu contin zahar:S

| Zorro a răspuns:

Dar nu toate ingrasa dar cele pe care le-ai enumerat tu contin alte substante care inlocuiesc si zaharul si apoi o gramada de substantze toata chimice