| Edyez a întrebat:

De ce simțim nevoia sa fumam atunci când ne enervam, suntem stresați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu, fumatul te calmeaza,cand creierul este stresat cauta sa fie calm = creierul stie solutia si iti aminteste de ea,acest lucru este esential supravetuieri umane, nu fumatul si retinerea informatilor esentiale, gen iti este foame, sete cum ar fi sa nu ne fie foame, sete am muri sau sa numai respiram, pe mine dulciurile ma calmeaza =acelasi lucru

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca ești dependent de nicotina. Ca eu nu simt ca nu sunt fumator

| Frank51 a răspuns:

Corectie, simti. Pentru ca simti nevoia substantelor din tigari datorita obisnuintei cu ele, cu alte cuvinte dependenta.

| Donsavas a răspuns:

Pentru ca oamenii stresați inloc sa meargă la medic, preferă să se drogheze cu legale.

| Plato a răspuns:

Poate tu simti.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pentru ca te linisteste.Acea dependenta apare cand esti stresat si nu numai.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Majoritatea oamenilor consumă alcool sau tutun din prostie.

Întrebă un alcoolist sau fumator de ce consumă...
Răspunsul lor : un viciu /dependenţă, singurătate, depresie etc.

In subconştient ul/inconştient lor sau instalat deja ideea ca este o necesitate pentru a le consuma.

Ai observat ca atunci când un om nu are alcool sau ţigări devin panicati, trişti, nervoşi?

Sper ca m-am exprimat bine.

Răspuns utilizator avertizat