| NemNUZ a întrebat:

Poti sa faci diabet daca mananci multe fructe? As putea slabi daca toata ziua mananc doar pepene rosu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai predispozitie familiala pentru diabet, poti face aceasta boala indiferent ce mananci. Pepenele rosu este foarte dulce, asa ca te poti ingrasa de la el, mai ales ca nutritionistul nu-ti va permite sa mananci doar pepene rosu. Este sanatos, vara, sa inlocuiesti timp de o saptamana o masa (cea de pranz) cu doua felii de pepene rosu

| Dash a răspuns:

De la fructe nu poti face diabet. Dar nici nu poti trai mancand doar fructe toata ziua.

| Cherilyn a răspuns:

Nu e indicat sa urmezi o dieta asa drastica. Nu e bine sa mananci mai mult de 2 felii de pepene pe zi, asa spun expertii.
Diabetul nu apare pentru ca mananci dulciuri sau fructe, asta e doar un mit.

Incearca sa urmezi alta dieta, care sa implice cereale, lactate si carne, dar e important sa mananci cat mai multe fructe, mai ales ca e vara.
Numai bine!batting eyelashes

| SasukeCS2 a răspuns:

Nu cred ca faci diabet de la pepene rosu. Eu stiu ca faci diabet daca mananci multe dulciuri. Cat despre slabit nu cred ca e bine sa mananci doar pepene rosu, organismul tau are nevoie si de alte alimente. Daca vrei sa slabesti tine regim si poti sa te duci si la sala de fitness.

| mimi2000mimi a răspuns:

Stai linistit!
diabetul se face doar de la zahar prelucrat! nu de la fructe!
e adevarat ca poti slabi mai usor cu pepenele, dar asta ii doar fiindca contine multa apa.
mananca cate fructe vrei, ca nu patesti nimica!

| Cosmin86 a răspuns (pentru mimi2000mimi):

"mananca cate fructe vrei, ca nu patesti nimica", mai documenteaza-te, nu e sanatos sa mananci nici prea multe fructe. Tu nu ai auzit de fermentatie, fructoza si altele?

| mimi2000mimi a răspuns (pentru Cosmin86):

Omule! e a enspe-mia -oara cand te vad ca imi comentezi ceva! tu chiar nu ai ce face?!

| ionutzz01 a răspuns:

laughing) mai bine nu big grin. mananca macar 1 data pe zi si in rest fruncte si biscuiti big grin

| Ciulin_Robert_1995 a răspuns:

Nu numai de la dulciuri

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ciulin_Robert_1995):

Vrei sa spui de la zaharul din dulciuri, si fructele au si ele zahar, deci DA

| anonimus03 a răspuns:

Da poti face diabet daca mananci multe fructe:strugure, caise, piersica, portocala aste contin zaharina si sunt si altele, si poti salabi daca mannci numai pepene rosu happy

| crystynne99 a răspuns:

Daca mananci fructe e foarte bine deci mananca in continuare ca doar de la dulciuri poti face diabet big grin