| AvalohAlyn a întrebat:

De ce trebuie sa suferim? De exemplu psihic/psihologic? Eu sufar asa si nu am nicio ambitie de viitor, nu imi gasesc rostul in viata si am zile foarte foarte dese cand am chef doar sa dorm si sa stau degeaba.Cu tot cu tratament depresia nu prea imi trece.De ani buni e asa.Am invatat bine la scoala dar degeaba, am clacat psihologic si acum sunt un pierde vara.Nu ma motiveaza nimic si nu prea te poti baza pe mine sa fac vreo treabaSunt intretinut de parinti.Stau decat pe net si mai citesc din cand in cand.In rest nu fac nimic.Dar asa sunt astia ca mine.Cum pot vedea soarele sau luminita de la capatul tunelului? Adica cum pot sa sufar mai putin? Stima de sine e scazuta, sunt timid, nici nu am niciun prieten.Defapt viata mea e cam plictisitoare si trista insa am si mici momente de bucurii din cand in cand dar mici.Sunt constient ca nu voi mai fi bine niciodata asa in adevaratul sens al cuvantului si ca nu mai pot face mare lucru in viata dat fiind faptul ca sunt asa de 8-9 ani cu tot cu antudepresive si pastile insa intrebarea principala este cu toate astea suferinte cum as putea sa imi fac viata mai frumoasa, mai usoara, mai placuta?

PS:Am diagnostic de depresie, tulburare obsesiv compulsiva si anxietate sociala din pacate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu asa ceva. doar dumnezeu ne poate salva dar nu e o certitudine ca el exista si daca exista problemele noastre odata si odata trebuie sa aiba o rezolvare.eu de depresie nu am putut scapa si nici nu cred ca o sa scap vreodata din cauza ca sunt schizoid de aici o pornit si depresia dar pot sa iti spun ca de anxietate am scapat 60% desi nu credeam vreodata avand in vedere ca puteam sa merg doar pana la magazin si cu ochelari fara imi era imposibil ..medicamentul se numeste seroxat e bun si pentru fobie sociala anxietate depresie si asa mai departe.ai nevoie ee oameni care sa te sprijine psihic si sa te inteleaga. totusi eu cred ca bolile astea nu sunt intamplatoare ci neau fost ingaduit asa ceva ca sa ardem asa zisa karma care in vietile anterioare nu le-am putut arde poate aveam aceleasi probleme si neam sinucis sau nu neam luptat cu ele si ca scop in viata asta avem sa ardem karma ..toti suntem pusi la incercare in aceasta viata toti trebuie sa trecem la un alt nivel spiritual si asa mai departe.cred ca ar trebui sa calatoresti sa descoperi lucruri noi sa vizitez un muzeu sa vezi la cinema un film sa incerci sa faci sport ca sa ajuti nivelul de serotonina sa revina cat de cat la normal de acolo pleaca si depresia eu sincer din cand in cand mai cant prin casa cantatul ajuta la cresterea nivelului de serotonina responsabil pentru starea psihica.incearca sa iti cauti o iubita chiar si in starea asta trebuie sa fie cineva care are aceleasi probleme ca tine.du-te la biserica si cautati un duhovnic si spune-i tot ce ai asa o sa fac si eu.incearca sa iti cauti un job unde nu prea sunt multe persoane sunt astfel de joburi.roaga-te mult si du-te si recreeazate intr-un loc mai linistit dar spiritual sunt locuri in Romania care au niste vibrati spirituale ajuta si asta. sincer si eu mi-am pierdut cam orice speranta dar ti-am zis lucrurile astea neau fost puse in carca de catre cel de sus cu barba dinainte sa ne nastem.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Se observă că asta e in personalitatea ta. Boala nu Este,cel puțin nu si cand te tratezi. Tu o numesti depresie dar nu plângi sau plângi? Daca nu plângi,nu e depresie. Timiditatea e una,anxietatea socială e alta. Anxietatea se bazează pe sentimente de panica,furie, nervozitate excesiva. Tot te enervezi dar cu masura. Ca sa nu te enervezi deloc asta ar insemna sa te droghezi sau sa mori fiindca oamenii normali se enervează dar se si controlează. S a demonstrat că toc ul nu este doar pe "sistem nervos" ci este in gena persoanei respective, devine personalitatea acesteia. Ca sa ai motivatie trebuie sa te gândesti singur la motive, fără motive nu e ambiție și e lene, somn mult. Nu poti sa iei pastile pentru orice stare a creierului tau fiindca te intoxici.

| Romanul12 a răspuns:

Si eu am fost asa. Si din cauza depresiei nu am mai mers nici la scoala pur si simplu imi era frica sa ies din casa. Tot asa am inceput sa joc csgo si 3 ani am iesit doar o data pe saptamana. Dupa 3 ani am inceput sa ma intreb ce fac cu viata mea ca asa nu mai pot trai. Am facut scoala de soferi cat B si m-am angajat sofer si acum imi place ceea ce fac si pe viitor vreau sa iau cat C si E. Puneti tu intrebarea ce vrei sa faci cu viata ta si fa ceea ce iti place