| anonim_4396 a întrebat:

De ce tuturor le e frică de medici și preferă tratamentele naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca multi urmeaza turma,nu gandesc singuri, ca asa spun uni care habar nu au de medicina si se trezesc sa afirme niste tampeni mari cat muntele evrerest, ca si vaccinurile, nu faceti ca autism, cand au murit copii nevactinati pai aia care a facut propaganda s-a facut ca e vina copiilor ca au murit, gandirea critica, analitica nu prea exista asa ca e usor sa fraiesti creduli, nu neg importanta acelor tratamente dar a afirma ca ele fac vindecari miraculoase

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine sunt acei toți la care te referi?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Tu ești primul care îmi vine în minte.

| Donsavas a răspuns:

Tratamentele naturiste nu sunt mai bune, prin astfel de tratamente neglijezi boala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca de cand sunt mici, copiii sunt amenintati ca le face doctorul injectie, daca nu sunt cuminti.
Mai este vorba si de educatie. La doctor se ajunge de multe ori prea tarziu din pacate

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Nu cred că oamenilor le este frică de medici, mai degrabă sunt îngroziți de faptul că trebuie să le dea șpagă medicilor ca aceștia să își facă meseria. Sistemul medical din România este în paragină tocmai din cauza corupției. Până și bunica mea, care suferă din cauza varicilor nici nu vrea să încerce să meargă la medic dacă nu are bani să îi pună în buzunarul de la halat. Urăsc lucrul acesta, lipsa de interes a medicilor care depun un jurământ atunci când devin absolvenți ai facultăților de medicină și care orbiți de bani ulterior dau uitării atât jurământul cât și valorile morale care existau o dată. În termeni actuali bătrânii sunt denumiți generația baby-boomer, s-au născut/crescut în comunism și tot în comunism au preluat ideea de tratamente naturiste care sunt ieftine dar care nu promit vindecarea pe termen lung, uneori simptomele se pot agrava sau chiar pot cauza dureri în plus. Tratamentele naturiste pot fi foarte periculoase și eu susțin renunțarea acestor practici.

| stefyepetpu a răspuns:

Tuturor le e frica de medici deoarece unor oameni le e frica de injectii, felul in care arata doctorii (gen ca au halat alb, manusi albe, masca alba).Si prefera tratamente nutritioniste doar pentru a evita doctorii