| Tourniquet a întrebat:

Mi-e frica. Mi-e frica sa nu am gastrita straight face
Ma doare stomacul, imi vine sa vars si mai am si un gust ciudat in gura. Sigur... cred ca e gastrita, nu stiu. Ce-asi putea lua? happy
Va rog, fara medici, deoarece banii nu prea sunt. Niste tratamente asa naturiste macar pentru durerea de stomac happy.
Va multumesc rolling eyes!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Neaparat ceai de sunatoare si de chimen si de ai musetel si daca poti cumpara si vreo 5 pastile de Dicarbocalm care te ajuta si iti ia durerea si nu este deloc scump si trebuie sa iei doua bucati odata sa le sugi pentru a se aseza pe peretii stomacali si rau nu iti va face, este pentru neutralizarea aciditatii din stomac si iti ia durerea cu mana ai sa vezi. Cel mai bine consulta maine medicul si vezi ce iti zice caci ii spui ce simti si ce te doare, deci el se pricepebine, de ai fii fata mea eu cu ceai de chimen si de sunatoare, ti-as reda lumina pe chip, luaindu-ti durerea cu mana. Te sarut si sanatate multa, Lucien.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de muşeţel, păpădie, traista ciobanului, etc.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

"Sucul de cartofi nu are egal in tratarea aciditatii gastrice si a ulcerelor gastrice. Calmeaza si cicatrizeaza mucoasele digestive. Este un antispastic, diuretic, emolient. Intr-un pahar de vin, se pun doua degete de suc si restul apa calda. Se bea dimineata, pe stomacul gol. Se poate amesteca si cu supa sau ciorba. Ca toate sucurile, si cel de cartofi se altereaza repede; de aceea, trebuie extras si consumat imediat. Milioane de indivizi sufera de artrita, dar putini cunosc actiunea benefica a sucului de cartofi impotriva acestei boli. Extractul crud e indicat si in hepatita si litiaza biliara, constipatie, hemoroizi, scorbut. Sucul de cartofi din soiurile rozalii contine hidrati de carbon, protide, lipide, saruri minerale, vitamine (B1, B6, C, K). Amidonul de cartof este antiinflamator in bolile gastrointestinale, in intoxicatii cu substante toxice."-de pe www.nutritie-sanatoasa.ro
http://www.retete-online.com/retete/articole/_cartoful.php

soothe
| soothe a răspuns:

Ca te doare stomacul e una, dar daca iti vine sa vomiti e mai grav. Mergi la medic, poate fi de la ficat sau poate fi o toxiinfectie alimentara. Viata ta nu are pret... Valoreaza mult mai mult decat toti banii pe care ii vei putea strange vreodata. Renunta la celular dar du-te la medic. E mai important. De fapt esti libera sa experimentezi pe pielea ta.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru ca noi nu suntem pregatiti in domeniu medical, singura forma de a raspunde la aceasta intrebare este sa apelezi la un medic specialist.

| Goofy77 a răspuns:

Gustul ciudat din gura vine de la bila ( bila lenesa) rowachol bilichol
gastrita are ca semne si unele arsuri pe trahee

| picolini a răspuns:

Buna! Si eu am gastrita de vreo 2 ani, dar nu am aflat decat anul trecut... aveam dureri de stomac dar erau nesemnificative, pana am ajuns la disfagie si reflux gastro-faringian. NU vreau sa te speriu, dar ar fi ideal sa consulti medicul pentru ca se poate agrava, facusem tratament totul era bine, l-am intrerupt o jumate de an, ca sa aflu ca eram suspecta de ulcer duodenal. De ce nu mergi sa faci testul cu barriu? Inghiti o substanta alba si te pune la un aparat, cand am fost la spital se facea gratis pentru ca aveau fonduri, daca nu este 50 lei. Mi se pare o suma mica pentru sanatatea ta. Ceva naturist. Ar fi ceaiul de menta, albusurile de ou crude, fara prajeli, fructe cu coaja si cele citrice. mananca des si putin. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu gastrita nu maca prajeli si tokituri ia nos-pa sau levant

| lollipopzz a răspuns:

Stiu pe cineva care are gastrita si s-a dus la doctor si trebuie s tina regim 6 luni si are 8 ani.Nu are voie multe lucruri sa manance. Uite cateva:fructe(doar banana are voie), biscuiti, fara bomboane, fara sucuri doar cele naturale facute la storcator:X Sper ca tea ajutat...Paaaa

| ionela_5345 a răspuns:

Pai pana sa faci tratamente naturiste, asigura-te ca ai ceva...cred ca pana nu mergi la un consult nu poti sa iei tratamente airea.De bani poti sa faci rost, dar de sanatate mai greu...