| 2420 a întrebat:

De ce unii oameni sunt mici de statură și nu sunt dezvoltați ca bărbați la vârste de peste 28 - 30 de ani?

Am 29 de ani sunt cam mic de statură, nu am deloc păr pe față și la serviciu am colegi de 22, 24 sau chiar 20 de ani cu barbă în toată firea care sunt înalți plus faptul că sunt nedezvoltat ca băiat la vârsta mea.

Ce vitamină din corp îmi lipsește de nu îmi crește păr pe față?

Efectiv nici măcar rădăcină de barbă sau mustață nu am avut vreodată și peste tot prin lume toți îmi spun că arăt ca un copil de liceu de 14 - 15 ani.

Sunt nedezvoltat ca "bărbat" la 29 de ani și peste tot sunt luat la mișto, mai ales la serviciu din cauza faptului că la față arăt a copil ceea ce face lumea să fugă de mine orice s-ar întâmpla.

Părinților mei nu le-a păsat de mine niciodată să umble cu mine prin doctori iar tatălui meu care a murit în septembrie 2019 nu i-a păsat de mine niciodată cât a trăit, la școală și liceu eu nu am cerut niciodată ajutor părinților când venea vorba de sănătate deoarece lor nu le păsa niciodată de mine.

Îmi permit singur din salariul minim pe economie să merg la control prin spitale ca să fac ceva în privința faptului că sunt nedezvoltat ca om la 29 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De vina este mostenirea ta genetica de la parintii, bunicii si strabunicii tai, sau o boala care ar fi trebuit diagnosticata si tratata cu multi ani in urma, cand inca erai copil.

Spui ca ai 29 de ani si te plangi ca nu ai pilozitate pe fata.
De ce nu mergi la medic, de ce nu te preocupi de santatea ta si de felul cum arati, ca esti adult in toata firea la anii astia?
De la 16 ani puteai merge fara mama si tata la medic si puteai sa te interesezi ce se intampla cu tine, dar nu sa-ti acuzi parinti la aproape 30 de ani... ca nu te-au dus la medic, de manuta.

| relian a răspuns:

Stai linistit ca es ti bine cum esti laughing par pe fata iti trebuie,nu ai de munca laughing.
Arati a copil? Asta ar trebui sa te bucure nu sa te intristeze.
Faptul ca nu esti inalt aia tine de ce ai mostenit, indiferent ce ai fi facut tot asa ai fi fost, ma refer la inaltime.
Nu esti nedezvoltat, esti normal. Daca aveai ceva probleme nu mai erai pe aici.
Aia era durerea ta ca nu ai par pe fata laughing unde sa na eu par pe fata, unia siar dori asta.Cei mai multi vor sa nu aibe papr decat in cap si tu esti suparat ca nai mustata laughing

| Frank51 a răspuns:

Sunt convins că oamenii nu ar face mișto de tine fără motiv, mai ales dacă ești stăpân pe tine și ai atitudine. Îți dai seama ce varietate de fețe și corpuri există? N-ai încercat să ieși din bula în care trăiești? Din universul tău?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Copii vin de la Dumnezeu creatorul.
Mulți oameni se lasă păcăliți de aspectul fizic pentru că sunt proști nu au răbdare să asculte ce cuvinte scoate pe gură persoana respectivă.
După vorbă și expresia de la colțul gurii îți dai seama care e cu "redus/a"

Ascultă la mine după vorbă îți dai seama care e cu bun simț și care nu. Însă sunt unii care te aburesc din câteva cuvinte ca să te înșele cu ceva. Trebe sa ai grija.

Aspectul fizic e doar ambalajul exact ca un borcan.
În viața e de ajuns sa fi isteț și sănătos că dacă ceri mai mult o să regreți în viitor? ️

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"De ce unii oameni sunt mici de statură și nu sunt dezvoltați ca bărbați la vârste de peste 28 - 30 de ani?"

Dumnezeu le-a dat ambalaj bun de spart pietre în munte dar ei nu au sufletul și inteligența ta. Tu te poți descurca mai bine decât ei și asta pentru că TU ai fost ales de Dumnezeu să lupți peste toate greutățile și să faci ceva pe pământ.

Ai auzit de copii femeii? Grasul, slăbănogul, uriașul, piticul, normal/corpolent. Ei bine înălțimea diferă de la om la om fiecare cum a fost lăsat de la Dumnezeu.

Dacă mama a băut, fumat, drogat și suferă de un anumit retard mintal afectează copilul din pântec și îi moștenește năravurile proaste când va crește. Asta e valabil și pentru ea și pentru el.

În Egiptul antic cu 3000 de ani î.Hr. oameni erau giganți aveau cam 2, 5 metri și poate chiar 3 metri. Însă nivelul a scăzut la fiecare 50 de ani.
În timp generație după generație nivelul a scăzut pentru că în generațiele trecute au fost mereu conflicte și neînțelegeri.
Peste 50 de ani nivelul o să scadă și mai mult pentru că deja e rău.

| Whitesnake99 a răspuns:

Habar n-ai ce vorbesti. Sa n-ai par pe fata la 29 de ani nu inseamna ca nu esti un adult de sex masculin complet dezvoltat. Nu inseamna lipsa de vitamine, nu inseamna (neaparat) lipsa de testosteron. Trasaturile fizice sunt in mare parte genetice. Sa fii complet dezvoltat si anatomic corect inseamna sa ai toate organele complet formate inclusiv cele genitale, sa nu ai malformatii / anomalii genetice. Pe deasupra, este demonstrat stiintific la in ultimii 40 de ani, nivelul de testosteron al barbatilor tot scade din cauza porcariilor pe care le mancam si a celor cu care ne dam pe corp, in par, ne spalam pe dinti etc. Cu alte cuvinte, nu mai suntem barbatii care erau tatii nostri (cand faceau ei asa misto de noi nu ii credeam - ironic nu?). Deci cam asta e, vrei barba, fa-ti implant sau da-te cu Minoxidil un an jumate. Punct.

| FOG92 a răspuns:

In primul rand inaltimea nu o poti controla, insa aspectul fizic dezvoltarea ta ca barbat la corp ma refer categoric, mergand din timp la sala, asta e unul din motivele pentru care arati copil la 30 de ani, o poti lua ca o insulta dar e ADEVARUL DUREROS

| FOG92 a răspuns:

Referitor la barba daca ai stii cat de f'''k up e sa ti-o iei la cinci zile ca se face caT padurea INNEBUNESTI si tu saracu de tine te plangi ca nu ti-au dat flocii pe fata, in locul tau AS SPUNE MULTUMESC