| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre spasmofilie? daca ati avut ce tratament ati luat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaa a răspuns:

Lipsa vitaminei calciu si magneziu, eu am aceasta boala si nu se trateaza complet, doar se amelioreaza si spasmofilia se manifesta in foarte multe feluri la mine de ex cand e gravv simt un nod in gat si o durere in spate si greu primesc aer, dar de regula simptomele sunt ametelii, senzatie de voma, in concluzie nu ai nici o puetere esti k o leguma

10 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Mai puiutilor, incercati voi sa dati niste explicatii cat mai stiintifice si mai sofisticate dar nu va iese rezultatul concret. spasmofilia se datoreaza lipsei foarte mari de calciu din organism eu am avut spasmofilie am cazut pe strada si mi s-au strambat putin gura si mainile atat de grava a fost lipsa calciului si am facut acea criza de cadere a calciului impreuna cu glicemia si tensiunea, din cauza calciului lipsa poti sa te si paralizezi si sa mori chiar, se manifesta urat cu stare de rau pana la lesin amorteli puternice si spasme, crampe musculare, transpiratii reci si stare de slabiciune totala, ameteli, paloarea fetei (adica esti palid), extremitati reci.cam astea ar fi manifestarile, ca tratament de urgenta se da calciu intravenos lent cu vit. C cred.eu am luat si intravenos si pastile si din alimente lactate, am luat calciu cu vit. D3 cu vit. C, e bun si calcipol sau cam asa ceva din ceva natural cred, ca acum nu mai am probleme de cativa ani (de cand am nascut).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Spasmofilia nu este o boala, ci o stare in care muschii si nervii sunt in stare de alerta, se intalneste la femei si la adolescenti. Nu exista un tratament unic, dar trebuie sa aveti un stil de viata echilibrat, se evita fumatul, cafeaua etc.Se recomanda efectuarea de exercitii fizice, plinbari in aer liber si o alimentatie sanatoasa.

luciana
| luciana a răspuns:

Da, micurutza are perfecta dreptate si fata mea a facut asa ceva cand era mai mica si a facut tratament cu calciu intravenos introdus lent, cu vit D3 si multa vit C. Starea este f. rea si adaug la ceea ce a scris predecesoarea mea si tremorul muschilor fetei, si inclestarea maxilarului, tiuitul in urechi, slabiciune in membre, un rau general de nedescris...Numai bine, Lucien.

| lora_9285 a răspuns:

Spasmofilia se manifesta atunci cand organismul are un deficit de calciu si magneziu.
Prin administrerea tratamentul de calciu si magneziu impreuna cu vitamina D3, care este pentru fixarea acestor 2 substante in organism, luate timp de 10 zile consecutiv 3 luni, totul se rezolva.

| lora_9285 a răspuns:

Revenirea, este cauzata de pierderea calciului si magneziului din organism. Organismul nu asimileaza substantele, ele sunt eliminate din corp prin transpiratie si urina.Vitamina D3 este luata tocmai pentru a fixa.In general, cei cu probleme endocrinologice manifesta revenirea spasmofiliei.

| georgianna a răspuns:

De la o vreme destul de multe.Am urmat tratamente cu toate formele de calciu existente in farmacii; nu am vazut rezultate.
Daca ai lipsa mare de calciu poti incerca o ''reteta''ceva mai iesita din tipare. Dizolvi intr-un litru de lapte in fierbere 10 pastile de calciu lactic.se va forma o pasta(branza, de aici si denumirea de branza bebelusului)iar zerul il poti consuma daca doresti, unii il beau altii nu.Alegerea ta.
Ar mai fi si varianta cu produse naturiste de la GNLD CA-MG PLUS D extrem de bun.
Sanatate!

| adrianhasde a răspuns:

Multe vitamine cu D3.

| Roxana_6190 a răspuns:

Ai spasmofilie? Boala grea, dar nu am avut daca ai imi pare rau... sper sa te vindeci! Imi pare rau dar nu stiu .trebuie sa mergi la doctor asta chiar nu e situatie de intrebat pe TpU, consulta un medic cat mai rpede!

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Spasmofilia: tulburare a sistemului nervos din cauze fiziologice sau psihologice

Spasmofilia este o manifestare clinica care nu ar trebui ignorata. Desi ea se regaseste destul de des in societatea de azi ca o tulburare cu forme acute, este des interpretata ca fiind cu totul altceva. De ce? In primul rand, spasmofilia produce manifestari ale crizei spasmodice precum tremuraturi ale membrelor, ale muschilor fetei, ridicarea valorii tensiunii arteriale, senzatie de sufocare, batai rapide si accentuate ale inimii, senzatie de ameteala, tulburari de echiibru, transpiratie excesiva...

| TuttyFk a răspuns:

Ma dc mintit omul? Nu orice boala a inimii este neaparat grava si fatala! Spasmofile am avut chiar azi o criza si imi batea inima tare si atat doar + ca vroiam aer etc. Nu se Poate Muri de la aceasta Boala! Nu mai credeti tot ce vedeti pe net numai ca simptomele sunt foarte incomode si te face sa te sperii. In general spasmofilia se face din lipsa calciului sau a magneziului! Este cel mai bine si recomandat de la medic sa iei Magne B6!