| Anonim23766357uo a întrebat:

De ceva timp am probleme cu gazele excesive.Am evitat alimentele si obiceiurile ce le provoaca, dar degeaba.Tin sa mentionez ca ele apar atunci cand ma aflu la scoala,mai ales cand stau pe scaun, dar acasa in timpul liber nu am nicio problema cu ele indiferent ce as consuma.De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai colita de fermentatie, enterocolita sau paraziti intestinali.
Nu doar mancarurile provoaca gazele excesive ci si sucurile, laptele, alcoolul...chiar si parazitii intestinali (viermii intestinali).

Ti-as recomanda sa iei probiotice dimineata pe stomacul gol - band 1 cana de kefir (chefir).

NU se manaca deloc: branzeturi, dulciuri, sucuri, lapte, prajituri, sosuri, cartofi, varza, fasole boabe si mazare si nici bere sau apa gazoasa. Se evita orice este salam, tocatura sau afumatura, fiindca condimentele din aceste preparate pot da flatulenta provocand o tulburare in stomac sau intestine.

Se tine o dieta stricta cu mancaruri simple: supe, ciorbe, mancaruri gatite simplu prin fierbere sau la cuptor, dar fara legume sau alimentele de mai sus.

Atentie: fructele pot fermenta in burta si nu sunt recomandate daca ai probleme cu gazele. le poti manca sub forma de compot sau coapte.