| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp traiesc cu o frica foarte acuta fata de tot ce se afla in jurul meu. Imi este teama ca voi pati ceva in orice moment si ca toata lumea comploteaza impotriva mea. Nu pot sa dorm noaptea din cauza gandurile pe care le am, care sunt foarte amestecate si de multe ori fara sens. Am multe episoade in care imi pierd coerenta si rationalitatea chiar si ajung intr-o stare de disperare din cauza unor motive pe care toata lumea spune ca mi le inchipui, desi in momentele acelea simt ca orice este posibil. Imi imaginez diferite scenarii fara voia mea si scenariile alea devin obsesii pe care le repet de nenumarate ori in minte, pentru a ma "pregati" in caz de orice. E un stres oribil care ma oboseste psihic. Simt o vina imensa pentru orice lucru minor si nu pot deloc sa empatizez cu mine. Imi afecteaza destul de mult viata pentru ca simt nevoia sa rup contactul social cu toti oamenii din jurul meu din cauza faptului ca in mintea mea, eu cred ca mereu vor sa imi faca rau.
Si vreau sa mentionez ca in copilarie am avut parte de niste evenimente traumatice, ca sa zic asa, dar am trecut peste ele in momentul asta, la 16 ani. Stiu ca am anxietate sociala (lucrul asta a fost confirmat de psihlog, la care am fost doar pentru diagnostic, acum un an), dar "simptomele" astea devin din ce in ce mai puternice si imi incetoseaza foarte tare mintea pe zi ce trece.
Orice vorba este bine venita, iar daca cineva a trecut sau trece printr-o chestie asemanatoare, mi-ar fi de ajutor niste sfaturi, gen in ce consta terapia sau medicatia sau orice chiar nu mai stiu.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Ai auzit despre ocd?

| doctorandus a răspuns:

Cere trimitere la psihiatrie. E spre binele tau.

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu ai trecut peste acele evnimente traumatice daca ai aceste ganduri, degeaba spui asta.

| Bizon95 a răspuns:

Se numesc accese de panica
SE TRATEAZA LA PSIHIATRU, care iti v-a da niste medicamente care te vor ajuta sa nu mai ai accese de panica, asta pe termen scurt
pe termen lung psihiatrul si apoi psihologul te vor ajuta sa treci complet peste problema fara sa mai ai nevoie de medicamente
de
MERGI LA DOCTOR, alta solutie NU ai

| SlayChamber a răspuns:

Frate si eu am avut anxietate socială tie îți trebuie prieteni ca tine sa îți dai drumu sa te deschizi mai mult eu asa am trecut peste toate problemele astea am început sa merg la concerte cu ei desi mi imi era frica de oameni ma panicam dar am trecut peste am avut si eu traume în copilarie dar nu mai trai in trecut fa-ti un viitor mai bun ocupate de tine

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru SlayChamber):

Ai dat 3 MARI sfaturi excelente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te internezi e spre binele tau ce ai tu e ceva mai grav decat anxietate sociala.

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de medicatie psihiatrica bazată pe anxiolitice sau chiar antipsihotice(sa elimine insomnia puternica)
Mergi la doctor! În timp, te vei reface.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credeam ca doar eu am patit asta. laughing
Chiar saptamana trecuta am avut un episod identic.

Răspuns utilizator avertizat