| AndreeaVanesa a întrebat:

De ceva vreme îmi simt ovarele umflate, si ma dor când merg mai ales ovarul drept. Când pui mana se simte foarte umflată zona aceea unde sunt ovarele, și se si vede umflat, ca atunci când trebuie sa faci pipi si ai burta umflata, exact asa am eu de la un timp. Si azi ma tot palpam si pe abdomen mai jos de buric, langa ovarul stâng am simtit o gâlma foarte mica si tare. Ma mai doare ovarul si cand stau intinsa, respir sau ma intorc brusc. Am secretie transparenta însa foarte, foarte abundenta si groasa. Țin sa mentionez ca am 16 ani. Viața sexuala nu mi-am inceput-o. Îmi este foarte frica sa nu fie cancer ovarian... mama mea a murit de cancer. se poate moșteni aceasta boala? Poate cineva sa imi dea mai multe detalii sau sfaturi? Multumesc anticipat sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai infectie urinară si rezonneaza durerea inspre ovare mergi la medic sa faci o ecografie care te va ajuta sa stii ce ai, sau poate fi apendicită, in orice caz mergi azi la medic numai sta asa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca sunt ovarele, dar cu siguranta sunt niste ganglioni limfatici inflamati.
Mergi de urgenta la medicul de familie sa-ti dea trimitere la specialist!

| Lostlyric a răspuns:

Andreea, cel mai posibil ai o inflamatie pe baza unei raceli zdravene.
Sfat: Mergi NEAPARAT la ginecolog. Chiar daca e o inflamatie a ovarului, nu e de joaca. In sensul ca mai bine iei ceva local si pastile decat sa te treaca pe antibiotice. Preventia e mai sanatoasa decat tratamentul. Nu-ti face scenarii horror deocamdata, concentreaza-te pe programarea la ginecolog.

| Julia_Varga_1973 a răspuns:

Posta e ovarele dar se poate sa fie si ganglioni limfatici dar in orice caz trebuie sa mergi la doctor... fara amânare!