| Kogaion a întrebat:

mama a fost operata acum aprox o luna si ceva de cancer de col uterin(operatia a fost un succes, iar mama mea s-a vindecat), ea acum are burta destul de umflata si tare uneori, parca ar fi insarcinata, nu are dureri sau vreun disconfort + piciorul stang este si el mai umflat decat cel drept. Este ceva normal sa aiba aceste umflaturi dupa operatie? Ea ia niste pastile pe care i le-a dat doctorul, dar nu l-a mai intrebat de umflaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Nu este normal. Acel abdomen umflat nu apare ca o urmare "normala" a interventiei pe care a suferit-o mama ta. Este destul de clar ca exista o patologie. Cauzele pot fi multiple. Daca spui ca are membrele inferioare umflate exista posibilitatea sa aiba ceva edeme si ascita ( ascita=acumularea de lichid in cavitatea abdominala si care duce la acele umflaturi abdominale de care sufera mama ta). Se poate verifica daca este vorba despre edem la nivelul membrelor inferioare astfel: se apasa ferm zona tumefiata (umflata) si se observa daca lasa godeu ( o "gaura"/denivelare care nu revine la forma initiala intr-un timp relativ scurt asa cum revine in alte zone care nu sunt umflate si in care nu exista edeme). Iti recomand sa luati legatura cat mai repede cu medicul care a operat-o deoarece nu este normal ce se intampla cu dansa.

| Kogaion explică (pentru iulian1302):

Am uitat sa specific ca mama avea burta și înainte de operație, doar ca acum parca e ceva mai tare și nu se întărea ca acum, oricum mulțumesc pentru răspuns, mâine o sa l sunam pe domnul doctor sa i spunem de asta.

3 răspunsuri:
| BlueDark a răspuns:

Probabil are un edem nu stiu ce sa zic...Mai bine du-o inapoi la spital, nu te risca...Sanatate multa!

| Kogaion explică (pentru BlueDark):

Multumesc frumos, asemenea.