| coolstory a întrebat:

De ceva vreme ma balbai cand spun cuvintele "nu" sau "nici" (negatii) si inca cateva care incep cu d sau l.Parca as avea gura plina si pot sa pronunt(ca si cum ai avea ceva in gat). Este destul de ciudat dar...cand vorbesc engleza(no,never) sau germana (nicht, nein) pot sa pronunt cu usurinta cuvintele din paranteza.Care ar fi problema? Ce pot sa fac? E grava situatia?(Mentionez ca doar de vreo 1 an am problema asta, chiar nu stiu de la ce a pornit). Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca e ceva grav, pare mai degraba de ordin psihologic (in limbi straine nu ai probleme fiindca traduci ceva ce gandesti in romana). Incearca sa vorbesti cu un psiholog sa identifici ce a declansat problema si se va rezolva.

1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

Cauza e psihica. Mergi la psiholog. Faptul ca te balbai doar in limba ta materna e un semn ca problema se poate rezolva.