| coolstory a întrebat:

am de ceva timp o problema pe care o consider destul de serioasa:de un an si jumatate incep sa ma balbai.La scoala sau cand intru in contact cu alte persoane pe care nu le prea cunosc nu pot sa pronunt negatia"nu", pur si simplu parca am gura plina si nu pot sa vorbesc sau cateodata mai patesc asta cand pronunt cuvinte ce incep cu d sau l(de multe ori nu puteam sa-mi pronunt numele). Deci e jenant.Cum as putea scapa de asta?(mentionez ca atunci cand sunt singur vorbesc fara probleme). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stefantiby a răspuns:

Se pare ca ai o problema cu teama de alte persoane. Esti prea timid altfel spus, iti este afectata increderea in sine.
Ar trebui sa incerci sa fii relaxat cand vorbesti cu persoanele straine, ca si cum le-ai cunoaste de mult timp. Deasemenea ciar daca vorbesti normal cand esti singur incearca niste exercitii de dictie gen creionul in gura si citeste cu el cam 30 de minute in fiecare zi. Iti va usura mult vorbirea si nu vei mai fi afectat prea mult cand vei avea emotii. (Acele emotii de care vorbesc pot fi si in subconstient, nu trebuie neaparat sa le simti ca pe cele obisnuite ).