| anonomam a întrebat:

De curand am fost la stomatolog si mi-am pus o plomba dupa cateva ore am tot simtit intepaturi acolo si imi simt dintele diferit...am inceput sa mananc intr-o parte.....problemele aste se vor remeliora sau le voi simti asa pentru toata viata?!?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Faptul ca simti un discomfort este normal ca trebuie sa te obisnuiesti cu ea.
Intepaturi nu stiu ce sa zic, eu nu am avut asa ceva. Daca simptomele persista, te duci inapoi si ii spui problema.
Totusi mai asteapta 2-3 zile.
Daca a fost carie mai mare si te durea inainte, e posibil sa mai simti putina durere pana se mai repara smaltul dintelui.
Daca durerea iar apare, trebuie scos nervul. Dar nu cred ca e cazul tau.
Succes!

| Raducons a răspuns:

Trebuia sa puna dentistul indigo ca sa vada daca atinge undeva de alta masea de sus si sa o finiseze, nu stiu daca o facut lucrul asta, daca nu o facut poti sa mergi ca sa faca.Cu timpul o sa te obisnuiesti si asa, o sa se finiseze in timp, dar daca atinge sus trebuie sa mergi altfel strici maseau de deasupra.(de sus)

| FruttiFresh300 a răspuns:

Dacă înțepăturile alea persista și mâine, te duci înapoi și ti-o va scoate. Discomfortul nu-l vei simți mereu, aceea plomba se va toci și va fi ok, nu îți va face probleme.