| ElenaRy a întrebat:

ce pot sa fac? am avut o masea plombata. Cind am mincat, nu stiu cum am mestecat dar mi-a cazut o patrime din masea( cam asa ceva), dar nu am simtzit nimic. Plomba mi-a ramas, dar nu stiutiu ce sa fac cu dintele. Trebuie sa ma duc la stomatolog, dar nu stiutiu ce va face cu dintele. Ma simt foarte incomod cu maseaua neintreaga...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cel mai probabil o sa ti-o plombeze din nou. Nu sta cu maseaua in asa fel, partea ramasa e dura si-ti poate provoca rani la nivelul limbii.
Fuga la dentist!

| zacrazy a răspuns:

Mergi la stomatolog si el va sti ce sa faca. Incearca sa nu dai cu limba pe masea sa nu iti pice si mai mult.

| simina a răspuns:

Acum sint tehnologii de reconstructie a dintelui.Eu am incercat sa scot un dop cu dintii si am ramas cu o gaura imensa in dintii din fata si stomatologul mi i-a facut ca noi

| maryutza_2205 a răspuns:

Pai fuga la dentist...probabil o sa iti dea si partea cealalta d plomba jos si iti va pune alta plomba