| Anonimmm98 a întrebat:

De curand mi-am facut analizele si mi-a iesit glicemia 126 iar amilaza la pancreas 600 si ceva(mult peste valoarea normala). Precizez ca in ziua aceea mi-a fost rau si am vomitat iar analizele le-am facut cam pe la ora 11 seara, deci nu pe nemancate. Credeti ca as putea avea diabet? Simtome nu prea sunt in afara de oboseala dar ma gandesc ca e din cauza caldurii. E posibil ca glicemia sa fi fost asa mare din cauza ca mi-a fost rau si ca am facut analizele seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la medic din timp pentru a preveni ce e mai rau si discuta cu el despre regimul tau alimentar! Glicemia nu este chiar atat de amenintatoare si faptul ca ai vomitat poate fi salvarea ta. Deshidratarea, stresul si mancatul mai mult de cat suficient te fac dependent de insulina.

| alinadianaaa a răspuns:

Pentru a stabili daca ai diabet se fac 3 determinari a glicemiei a jeun(dimineata pe nemancate)+prezenta unor simptome precum poliurie, polidipsie, senzatie mare de foame.Important este sa iti mai faci inca o data analiza, dar dimineata.Valoarea asta poate sa fie si ca ai consumat in zilele de dinainte dulciuri, ai fost stresat.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Glicemia e cam mare, cel mai bine mergi la un medic specializat, care sa iti urmărească glicemia.Sanatate!

| SilviaPunct a răspuns:

Ceea ce ai este pancreatita acuta! Glicemia trebuie luata dimineata a jeun.