| lory14 a întrebat:

Mi-am facut analizele si glicemia mea este 129. E posibil sa am diabet? Va rog sa-mi raspundeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca ai facut analiza dupa minim 4 ore de nemancare completa. Altfel, n-are nici o semnificatie.

| IuliaWosster a răspuns:

Nu are cum. peste 180 vorbim despre o predispozitie de diabet care se corecteaza prin alimentatie sanatoasa peste 200 este deja pericol asa ca stai linistitalove struck dar.ATENTIE! la ce mananci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil, dar ma indoiesc, repeta analizele in felul urmator : seara dupa ora 19 nu mai manca nimic, ultima masa sa nu contina dulciuri, sa nu fii stresata in ziua anterioara, fa analiza la doua laboratoare.Sunt multu lucruri care pot creste glicemia printre care : anticonceptionalele, orice alte medicamente, obiceiul prost de a bea sucuri pana la refuz, parazitozele intestinale, acum ca au fost sarbatori este posibil sa fi mancat pana la refuz (laughing), crestere corporala (obezitate), neglijarea activitatii fizice (manacat mult fara miscare organismul nu reuseste sa arda glucoza). Eu nu cred ca ai diabet dar este un semnal de alarma, respecta ce ti-am scris mai citeste pe net si de abia dupa aceea trage o concluzie.