| VivianneMnt a întrebat:

De data asta apelez doar la fetele de pe TPU. Am auzit ca vitamina K scurteaza perioada de menstruatie, totusi, nu stiu cat de sanatoasa este pentru organism. Daca a incercat cineva si imi poate spune (numai din experienta) daca a avut sau nu efect as fi foarte recunoscatoare.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Vitamina K este un antihemoragic, care se recomanda in hemoragiile menstruale anormal de abundente, pentru a reduce pierderea de sange.

Daca ai o menstruatie fiziologica, cu o durata pana in 7 zile, las-o in pace. Vitamina K administrata unde nu este nevoie poate da hipervitaminoza, cu complicatii trombotice. Poate scurta menstra, dar poate scurta si viata. Merita riscul?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vitamina K este un coagulant si nu cred ca cineva zdravan la cap ar incerca un tratament indelungat cu asa ceva ca sa-ti spuna efectele.
E de preferat sa-ti lasi menstruatia sa se termine singura. Presupun ca nu te tine doua saptamani ca sa fie o problema medicala.

Răspuns utilizator avertizat
| AndraNicoleta a răspuns:

Vitamina K se ia in caz de hemoragie. Nu va scurta perioada de menstruatie ci sangerarea va fi mai putin abundenta.

Nu stiu daca te va afecta cu ceva, insa nici efectele nu vor fi foarte vizibile. Daca vrei ceva mai puternic, ai putea incerca Orgametril.

Multa bafta!

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa faci cheaguri de sange, ia vitamina K. Poti si muri din asa ceva.