| AmxMod a întrebat:

De duminica trecuta a inceput sa ma doara ingrozitor un dinte cand beau sau mananc ceva rece.ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

O carie cel mai probabil, dar poti avea si o sensibilitate datorata spre exemplu retragerii gingiei. Incearca sa folosesti pasta de dinti Sensodyne, asta reduce sensibilitatea. Dar trebuie neapara sa vezi un dentist ca sa stii clar ce ai.

5 răspunsuri:
| Diavolulestefemeie a răspuns:

Cine stie happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la dentist, altceva nu ai ce sa faci.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelui dinte...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| MskDesign a răspuns:

Du-te la dentist! Chiar daca este o spaima, el este singurul care te poate ajuta.

| Juust a răspuns:

Poate fi o carie.cel mai bine e sa mergi la dentist...sau sa nu mai mananci rece o perioada laughing