| anonim_4396 a întrebat:

De ieri noapte, am o niște crampe foarte puternice care durează câteva secunde pana la un minut, după care dispar pentru câteva minute, uneori chiar o ora, am avut la început diaree, dar acum am constipație, e când cum, alternează. De când au început crampele am început sa ragai foarte mult, iar atunci când am crampele îmi da senzația de niște gaze pe care nu le pot elimina(îmi e greu sa explic, ca și cum le-as tine in mine sau precum ai fi constipat).
Dacă ma apăs in partea dreapta spre lateral cam la un nivel cu buricul, putin mai jos, simt o durere ca o presiune.
Îmi puteți spune dacă ar putea fi apendicul Sau poate fi de la mancare o iritație? am mancat multe prostii trecut de 12 noaptea
Sau cine a mai avut probleme cu apendicele cum se manifesta?
Multumesc, am incercat sa explic cum am putut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai mincat mult si lucruri grele, carne tocată? Cîrnați si d"ale porcului"? Ai dat bila fierea peste cap, ia triferment sa ajuti organismul sa digere, si numai minca cîteva zile tocătură cîrnati lebăr si alte specialitati sunt bune, dar in cantitate mică.

| MariuS88c a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am mancat de la chipsuri la ciorba și "d’-ale porcului". Sper sa fie bila, îmi e frica de durerea ce o simt dacă ma apăs in dreapta.
Multumesc pentru răspuns!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MariuS88c):

Ia un dulcolax ca sa ai scaun si totul se va rezolva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ar trebui sa fie apendicita, cel mai probabil ai mancat ceva nepotrivit, mai ales dupa 12 noaptea, iar o digestie mai buna si face in miscare happy

Ia o pastila de carbocit si bea un ceai de menta sau musetel.

Sanatate multa!

| MariuS88c a răspuns (pentru DoarBogdan):

Multumesc frumos, sper sa fie asa

| OlgaPlesecu a răspuns:

Mergi urgent la o clinica privata cu trimitere de la medicul de familie și fa un TC. Este f important sa excluzi diagnosticul de ocluzie interstinala H(încurcătura de mate sau inflamației puternica ce obstrucționează intestinul)Nu iese la ecograf. Nu amâna eventual la un spital de urgente unde nu mut bolnavi de Covid.Iti recomand Spitalul militar central.ca sa Primești o trimitere la Computer Tomigraf. Ocluzia intestinală este f periculoasa