| Daniellllll1 a întrebat:

De la cati Volti poti sa mori?
Este o intrebare de curiozitate, din cate stiu eu de la 40 poate fi fatal, dar de la vreo 50 mori instant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da si pe la 150 iti cresc aripi!

| danutzu96 a răspuns:

Era o carte „ Tensiuni accidentale in montaje industriale ". Ce spui tu acolo nici nu te gadila. Teoretic ca sa mori in 2 sec iti trebuie 5000v la 0, 5 A (din ce imi amintesc din cartea aia). La electrocutare conteaza mai multi factori : Rezistenta conductorului biologic, daca are contact cu pamantul sau daca se atinge si celalat fir (circuit inchis), Intensitatea, tensiunea...
Cu cat tensiunea este mai mare cu atat instenstiatea strabatauta este mai mare.