| dany063 a întrebat:

poate stiti si-mi spuneti si mie.acasa am tensiunea foarte scazuta toti! am o intrebare pentru voi, pana in 200 de v. vreau sa-mi cumpar un stabilizator de tensiune pentru centrala termica (este de 24kw), si nu stiu de care sa-mi iau, de cati volti...am vazut ca sunt de mai multe tipuri, de 500v, de 800v, de 1000v s.a.m.d.deci in concluzie, vreau un stabilizator de tensiune care sa-mi fie util la centrala termica si intrebarea mea este, de care, ce fel, de cati v-ati? va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai ieftin si potrivit este acesta http://stabilizator-tensiune.ro/......-348.html.
Centrala are un consum de pina in 150W, deci este perfect. ( adolf )

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Probabil ai vazut de 500 w, 800w,. 1000w adica de wati, nu V!
Daca nu ai variatii de tensiune (adica dim 210v si seara 180v ) poti folosi un autotransformator (de tipul indicat de anonim) dar de putere mai mare (sfatul meu e ca sa-ti iei de minim 500 W).
Daca ai variatiile de care aminteam mai sus atunci iti trebuie un AVR (REGULATOR de TENSIUNE AUTOMAT), sa nu-ti iei un UPS (caci va sta mai tot timpul pe baterie!)

| doinastela a răspuns:

Ai nevoie de un stabilizator de tensiune de 500 VA -cam ca asta de aici:
http://www.ivp.ro/......rvo-500-VA
Iti recomand un stabilizator cu servomotor.