| UmbraDeVulpe a întrebat:

De la ce apar bolile articulare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Vrei sa spui boli reumatice?

,, De ce apar bolile reumatice
Nu au fost identificate toate cauzele științifice ale bolilor reumatice, încă se mai fac cercetări. Se cunosc însă foarte bine factorii care favorizează aceste afecțiuni:

-vârsta: în cazul artrozei, cele mai afectate sunt persoanele în vârstă.
-sexul: femeile prezintă un risc mai mare în cazul unor afecțiuni precum artrita reumatoidă, sclerodermia, fibromialgia, lupus. În ceea ce privește bărbații, aceștia sunt mai predispuși la gută și spondilartropatii.
-expunerea prelungită la frig.
-expunerea la umezeală.
-factorii ereditari.
-infecții: dentare, amigdale, vezică biliara.
-dereglări ale sistemului imunitar.
-obezitatea: crește riscul în cazul bolilor reumatice.''
- https://osteodensys.ro/2021/06/02/bolile-reumatice/

https://www.medlife.ro/......ament.html

https://www.drmax.ro/......-tratament

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu cred ca gasesti date exacte raportate la populatia din Romania.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la spalat boxeri cu mana