| anonim_4396 a întrebat:

De ce apar si cum combati durerile lombare?

Dar durerile articulare? (in general genunchi si sold)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Durerile lombare apar in cazul mai multor patologii printre care si colica renala, insuficienta renala, glomerulonefrita si multe altele. In general, majoritatea patologiilor renale dau ca si simptom durerea. Avand in vedere faptul ca structurile anatomice renale au dimensiuni relativ reduse, orice modificare aparuta la acest nivel ( inflamatii, infectii, calculi renali) este insotita de dureri lombare. Pentru a diminua durerea se administreaza antialgice, antiinflamatoare si antispastice. Sa nu uitam faptul ca pentru a scapa de aceste dureri trebuie tratata si cauza exacta care a dus la aparitia lor!
Durerile articulare apar si ele, la randul lor, din mai multe cauze. Putem vorbi de artrite reumatoide, de artrite aparute atunci cand se distruge practic cartilajul care protejeaza oarecum articulatiile ( osteoartrita ). Mai pot aparea afectiuni care se datoreaza modificarilor acidului uric din organism si astfel apare guta etc. Pentru a combate acest tip de dureri se administreaza analgezice/antiinflamatoare atat pe cale orala cat si analgezice/antiinflamatoare locale ( unguente care sa contina si antiinflamator si analgezic ).

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Uzura de batranete...

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

La 22 de ani

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

La 22 e un pic repede si denota lipsa miscarii suficiente in timpul copilariei.
Dar dupa 30-35 jumatate din populatie incepe sa aiba asemenea probleme.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Bula are dreptate, poate aparea la orice varsta naty

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

Problema este ca eu am avut lipsa de fier ...Pana la 13 ani am facut sporturi si miscare apoi le-am mai rarit ca am avut luxatie de rotula din banalitati si de 2 ani evit cu vehementa miscarea pentru ca am suferit alta luxatie la rotula la celalalt picior dintr-un calcat gresit...Tin sa cred ca am oasele prea sensibile sau poate lipsa de fier imi dauneaza mult

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Lipsa de calciu face oasele slabe.
Antrenamentele facute necorespunzator duc la luxatii, rupturi si alte probleme - e vina antrenorului ca nu va invata cum sa evitati asemenea accidente...

| RAY a răspuns:

Reumatism?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu.M-am gandit ca poate fi de la rinichi ca in fine am niste simptome de raceala sti tu dar dupa am stat si m-am gandit ok or fi rinichi dar de ce ma doare si in jos soldurile si genunchii ii ceva gen de la spate in jos si nu imi dau seama

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca e reumatismul naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Daca e numai atata e bine doar ca...Iti zic ceva in privat

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Ok

| Caro34 a răspuns:

Ia o aspirina tamponata si la 2 ore dupa, ia un paracetamol, de 1 - 2 ori pe zi, vreo 2 - 3 zile si vezi daca te simti mai bine! Răceala e generalizata! Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Durerile lombare și articulare pot fi de la deficiența de colagen și acid hialuronic. Îți recomand cel mai revoluționar produs de pe piață: https://www.comenziforever.ro/......move-ID446

Răspuns utilizator avertizat