| DrageanElena a întrebat:

De la ce apar cosurile? ce trebuie sa faci ca sa dispara? la tenul gras ma refer... big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| string a răspuns:

Depinde de cauza.
1. ar trebui sa te duci la institutul Cantacuzino si sa-ti faca o analiza la o proba luata chiar din productia unui cos big grin Asa o sa vada daca este vorba despre un stafilococ sau altceva. Daca exista ceva in acea proba, o sa-ti spuna ce poti sa faci ( auto-imunizare sau tratament cu anatoxina stafilococica etc etc)
2. si daca este o infectie si daca nu, este necesar sa vorbesti cu un medic legat de nivelul de vitamine B pe care il ai in organism, probabil este foarte scazut.
3. este necesar sa reduci zaharul. din orice. Si asta nu inseamna ca il inlocuiesti cu aspartam sau similare, poate doar in cazul in care vrei sa schimbi cosurile pe un mic cancer.
4. o igiena a pielii buna este esentiala. Incearca sa-ti gasesti un sapun curat ( fara chimicarii in el ) si foloseste-l cu incredere. Hidrateaza-ti pielea cu chestii curate si naturale: fructe, apa minerala, ulei de masline etc etc.
5. In masura in care cauzele sunt strict hormonale, ajustarea dietei ( fara dulciuri, soia, ciuperci, faina alba, orez alb etc) + multa miscare in aer liber + soare ( minim 20-30 minute pe zi) regleaza totul in maxim 3 luni. Dar doar daca esti disciplinata cu tine. Cu alte cuvinte. daca iti pasa de tine!

6 răspunsuri:
| maria a răspuns:

De la unele probleme ce tin de ten, din motive hormonale sau din cauza unor alimente care pot determina aparitia lor ( ciocolata, arahidele). Incearca sa iei de la farmacie Clerasil sau un gel care duce la disparitia lor ( de la Oriflame, scuze ca nu imi amintesc numele exact, dar am vazut la o prietena si da rezultate). Sanatate multa si rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana acum cativa ani imi aparea si mie cate unul, doua, dar mie cu Clearasil imi treceau.Stiu ca-i nasol, dar incearca sa nu le bazai prea mult, mai rau le faci.intreaba o cosmeticiana, iti poate da un tratament, nu e de lunga durata si da rezultate, esti tanara, tenul tau la fel.eu pot sa-ti recomand o masca pentru ten gras, ai nevoie de o caisa bine coapta, curatata de coaja, zbrobita bine pulpa, amesteca cu zeama de lamaie si o lingura apa minerala.iti lasa tenul si catifelat.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am multe cosuri si vreau sa imi dispara am dat pe o alifie care a durat doar 17 zile 7 milioane si miau disparut cateva si au aparut din nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SALUT, sunt Alexandra si eu am avut multe cosuri pe fata si cu timpul au inceput sa dispara, dar totusi mama mi-a luat o trimitere la dermatologie.ITI recomand sa nu iti dai cu nicio crema pe fata pentru ca le irita mai mult, CREDE-MA am 12 ani si am cosuri de la 9 ani jumatate. CEL mai bine este sa mergi la un dermatolog, sper ca te-am ajutat.CIAO!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt alexandra, iti recomand sa mergi la un dermatolog.ciao!

| cris82ro a răspuns:

Poi ca sa mai radem si noi putin. de la lipsa!big grin Dedu si tu singurica remediul!