| Robotzzzi a întrebat:

De la ce poate fi acest os?
https://postimg.org/image/4sy6j2a1r/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Clavicula?

| CuriousStuff a răspuns:

Nici nu ne putem da seama in ce parte a corpului e... Poate foarte bine sa fie "marul lui adam"/cartilajul tiroid, sau un "ou" de la picior/maleola... Sau cum a spus Broasca mai sus, clavicula, sau mai exact partea sternala/mediana a claviculei.

| Robotzzzi explică (pentru CuriousStuff):

Https://postimg.org/image/niq5zt2sf/
https://postimg.org/image/425gda7of/
https://postimg.org/image/4sy6j2a1r/
Este la gat putin in partea dreapta...Dar in partea stanga nu se vede deloc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Robotzzzi):

Atunci e clavicula, dar se pare ca e putin cam asimetrica fata de partea cealalta. Are structura de os? E tare la atingere? Sau e doar pielea umflata?

| Robotzzzi explică (pentru CuriousStuff):

Da are structura de os si e tare la atingere.In partea cealalta este la fel doar ca nu e asa iesita in afara... Oare care e problema?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Robotzzzi):

Nu stiu care e problema. Pune ceva rece si daca in cateva zile nu isi revine mergi la medic.

| Robotzzzi explică (pentru CuriousStuff):

Pai n-are cum sa fie chiar la fix nu? doara nu suntem statui...Dece trebuie sa ma ingrijorez chiar asa rau?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Robotzzzi):

Nu e normal sa-ti "creasca un os" din senin, ai zis ca a aparut de cateva zile. Daca tot in cateva zile nu trece trebuie sa mergi la medic sa vezi ce e cu el.

| Voro a răspuns:

E osul de la clavicula, e perfect normal. Esti probabil mai slabut si d-aia se vede mai proeminent, n-ai de ce sa-ti faci griji.