| simpluEu. a întrebat:

De la ce se fac alergiile? de ex:unu are alergie la matze...altu la o intepatura de viespie sau albina(poate sa moara daca e alergic)altul la nu mai stiu ce...de la ce sunt toate aceste alergii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt reactii de aparare ale organismului la diferite substante din mediul extern pe care, in mod eronat, le considera ca fiind daunatoare.

| yadora a răspuns:

Fiecare organism are constructia lui si reactioneaza la unii stimuli care nu sunt pe placul lui; depinde si genetic de ceea ce mostenim. Asa ca fiecare din noi purtam aceste fonduri alergice; lupta din interior e acerba si scoate la iveala ceea ce nu vrea sa primeasca, ce nu poate fi compatibil, ceeaa ce e prea mult pentru el ...si asa te scarpini!

| Ben. a răspuns:

Soc puternic in urma expunerii la o substanta. unii sunt mai sensibili k altii la diferite substante.

| sergiu25bc a răspuns:

Nu putem sti exact de la ce anume provin alergiile decat cand in momentul cand observam ceva schimbari.Eu sunt alergic la capsuni, cand merg la tara doar cat simt miros de capsuni imi este rau, mi se ridica parul pe maini, ma agit.Si ma feresc sa am de a face cu capsuni.

Răspuns utilizator avertizat
| rolly14 a răspuns:

De exemplu eu am alergie la soare...si o fritmitura de raza daca imi atinge fata eu ma inrosesc toata si incepe sa ma manance...eu cred ca alergiile se fac la diferite organisme sau lucruri care ii displac acelei persoane. Sau daca ei ii plac acele lucruri inseamna ca corpul nu sufere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Organismul nu recunoaște aceste substanțe din exterior și începe să se manifeste prin alergii - erupție cutanată (bubițe pe piele), mâncărimi (priurit), dureri de cap (cefalee), amețeli (vertij), strănut, stare de rău general până la șoc.
Se ajunge la șoc anafilactic dacă persoana nu realizează că a făcut alergie și merge cu leacuri băbești înloc să se prezinte de urgență la cea mai apropiată unitate sanitară pentru deșocare.
Atenție mare la alergii, nu sunt de glumit cu ele.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se cunoaste cauza exacta. Oricum, persoanele predispuse dezvolta in timp multiple alergii la din ce in ce mai multe substante.