| Maradona75 a întrebat:

De la ce se sensibilizeaza dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alimentatia nesanatoasa, peria dura scranjenit cand dormi din dinti.

| Kaℓi a răspuns:

In general, doar daca au o problema sunt sensibili la rece, cald, dulce. Ori carii, ori, mai grav, paradontoza... adica retragerea gingiei, care lasa descoperita zona dintelui care nu e protejata de smalt, unde sunt terminatii nervoase. Foloseste pasta de dinti Sensodine, Lacalut pentru sensibilitate, ajuta. Daca e vorba de paradontoza, du-te la medic... desi nu prea are cum sa te ajute.

| Alin4uuu a răspuns:

Dinti devin sensibili daca mananci sau bei foarte fierbinte sau foarte rece. funda

| Dora_Mark_1997 a răspuns:

Si mie mi se intampla asta... bea lapte sau ori ce cu calciu