| anonim_4396 a întrebat:

ce metode stiti pentru albirea dintilor? Deocamdata nu vreau sa merg la dentist pentru un tratament de albire a dintilor pentru ca am auzit ca ii sensibilizeaza foarte tare. Exista vreun gel, sau ceva care se aplica pe dinti pentru a-i albi? Eu am auzit de niste benzi care se gasesc la farmacie dar nu stiu cat sunt de bune, si sunt destul de scumpe, asa ca as vrea sa aflu mai intai daca au vreun efect pozitiv de la cineva care le-a folosit. happy

5 răspunsuri:
| test1999 a răspuns:

Buna!
Eu folosesc Colgate MaxOneWhite, e foarte buna.
Poti folosi si Aquafresh IntenseWhite.
Nu fa prostia si sa te duci la un stomatolog, se duce tot smaltul dintilor.
Incearca una din pasta de dinti si daca nu iti ofera rezultate intr-o saptamana, poti sa revii si sa ma injuri. PS: Te speli dimineata si seara!

| AlexandraPink a răspuns (pentru test1999):

Ma spal in fiecare zi cu pasta de la Colgate, dupa fiecare masa, deci de 3-4 ori pe zi si nu mi s-au albit dintii laughing De asta sunt cam disperata sa incerc si alte metode, chiar cu riscul sensibilizarii dintilor.

| test1999 a răspuns:

Ai incercat aplicarea unei soluţii din bicarbonat de sodiu şi zeamă de lămâie.
După ce ai şters dantura de excesul de salivă, cu ajutorul unei dischete din bumbac, aplică soluţia pe dinţi şi las-o să acţioneze un minut înainte de a o îndepărta cu ajutoul periuţei de dinţi. De reţinut! Nu lăasa soluţia pe dinţi mai mult de un minut pentru că acidul din lămâie erodează smalţul dinţilor.

| AlexandraPink a răspuns (pentru test1999):

Am incercat, dar nu mi-a albit dintii foarte mult. Eu sunt foarte obsedata de felul cum arat, si vreau sa am dintii cat mai albi. Din pacate, eu au o tenta galbena de cand sunt mica, asa mi-au crescut...si de aceea metodele acestea nu prea dau rezultate.

| stumm a răspuns:

E bine sa respecti regula cu spalat de 3 ori pe zi si sa periezi bine timp de 3-4 min.Ca adaos faci bine pentru albirea dintilor sa mananci mere verzi sau suc de lamaie natural! Nu mai bea cafea/cola/vin sau nu fuma..cam astea ne opresc din a atinge acea nuanta de alb happy Mai stiam si de solutia cu sare de bucatarie/sare de bicarbonat aplicate pe periuta umeda la ultima clatire tongue