| alxxx a întrebat:

De la ce varsta a copilului iti poti da seama ca e autist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Din primele luni de viata sunt semne care pot atrage atentia: nu fixeaza privirea, nu raspunde la stimuli, nu cauta contact fizic... De obicei, majoritatea parintilor isi pun intrebari in jurul varstei de 3-4 ani, cand observa ca au un copil putin comunicativ fata de alti copii. E bine ca in jurul varstei de un an, daca observati semne care sa va dea de banuit, sa mergeti la un control cu el. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

eileen
| eileen a răspuns:

Se poate observa de la cateva luni, daca nu reactioneaza la zambete, zgomote, nu rade, nu plange foarte des, este apatic, se uita fix intr-un punct. Cel mai bine se trateaza daca se incepe de foarte mic.

| mioara a răspuns:

Pe la 3 ani

| galileo a răspuns:

Acest lucru se observa de mic, de la 7-8 luni sau poate chiar mai rapid. Va recomand sa consultati un medic si el va poate explica mai bine sau sa vizitati site-urile de specialitatewinking.