| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, te nasti cu autism? Poti sa devii autist daca ai suferit traume?

2 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Da, te naști cu autism.

| OctavianRusu a răspuns:

„Autismul este prezent inca de la nastere si se pastreaza pe durata intregii vietii. Poate avea doua tipuri de debut:
- autismul poate fi observat inca din primul an de viata
- autismul se instaleaza in jurul varstei de 2-3 ani, iar copilul, care pana la aceasta varsta a avut o evolutie normala, pierde achizitiile (cognitive, de socializare, comunicare) si incep sa manifeste si comportamente repetitive si autostimulari. "
SURSA: https://www.autism-aita.ro/ce-este-autismul