| GulDan a întrebat:

De la cola si alte sucuri poti face ostoporoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu apare de la consumul de cola și alte sucuri.
Cauzele sunt altele, http://ro.wikipedia.org/wiki/Osteoporoz%C4%83
La mulți ani!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu cred ca poti face astoporoza de la sucuri

| GabiiHaș a răspuns:

Nuwinking.
Multa sanatate si la multi aniwinking!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu te mai lua după toate prostiile.
Bea, mânâncă şi trăieşte-ţi viaţa.
Dar ca să îmi dai fundă îţi spun că da. Cică aşa ar fi. http://www.google.com/......http?/url
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
http://www.laurusmedical.ro/cauzele-osteoporozei/
La multi ani!
Te pup!

| Almássy a răspuns:

Osteoporoza este o boala a oaselor.
Osteoporoza înseamnă "os poros". Până nu demult considerată o stare normală a vârstnicului, osteoporoza este considerată în prezent o boală, caracterizată prin reducerea densității minerale osoase, asociată cu compromiterea structurii osoase trabeculare, ceea ce predispune osul la fractură în urma unui traumatism de mică intensitate sau chiar în lipsa acestuia.
Oasele osteoporotice nu arată, la prima vedere, altfel decât oasele normale. Ele sunt însă mai puțin dense, prin pierdere de substanță osoasă, ceea ce se reflectă în structura lor internă, care este profund afectată - asemenea unei țesături vechi, cu urzeala subțiată și pe alocuri ruptă.
După vârsta de 35 de ani osul pierde în mod continuu din substanța sa, un fenomen normal și natural odată cu înaintarea în vârstă. Această pierdere poate deveni însă o problemă serioasă dacă "rezerva osoasă" inițială a fost prea mică sau dacă pierderea de substanță osoasă se face prea repede. Rezultatul este creșterea riscului de fractură, fie printr-o cădere obișnuită, ca în cazul încheieturii mâinii sau șoldului, fie printr-un efort moderat de ridicare, ca în cazul vertebrelor. se stie ca cola dizolva pana si fierul.ex:1 cui de fier lasat 7 zile in cola s-a dizolvat.consumat in exces sucul cola poate dizolva o parte din os.pentru un sistem osos ferit de osteoporoza se recomanda calciul(produse lactate sau medicamente)
si vitamina D(se absoarbe din razele soarelui) care ajuta la fixarea calciului in oase
happy new year si tot ce iti doresti

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Almássy):

Bună.
Te rog să dai și sursa copierii, așa prevede și regulamentul site-ului.
La mulți ani!
Pa, pa.

| Conner a răspuns:

Da cola si majoritatea sucurilor sunt periculoase happy

| Sweety25 a răspuns:

Nu stiu.

| jogabonito a răspuns:

Pai cola slabeste sistemu osos ostoporoza este o boala a oaselor da cred ca se poate face din cate am citit

| Melenguesa a răspuns:

Nu, in nici un caz.

| Deyaforyou a răspuns:

Nu,nu am auzit de asa ceva.Dar mie mi-a spus dentistul ca sucurile cu acid distrug treptat smaltul dintilor(albul) si in timp vei avea dintii transparenti. laughing