| sorin10101 a întrebat:

De la grasimi si glanda tiroida mare poate sa numai circule sangele in cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Empathizer a răspuns:

Grasimile depuse pe artere le micsoreaza calibrul si pot produce o scadere a fluxului sanguin cerebral. Daca se desprinde o bucatica din placa de aterom, poate produce un accident vascular cerebral, cu oprirea circulatiei in teritoriul irigat de artera astupata.

Tiroida care nu functioneaza bine poate determina cresterea grasimilor din sange (colesterol, trigliceride), accelerand procesul de depunere a acestora pe artere.

Toate acestea sunt procese care necesita mult timp, ateroscleroza avansata e rara la tineri.