| Evolettee a întrebat:

De la un timp am inceput sa stau cam 'cocosata' laughing când îmi aduc aminte stau dreapta, știți niste exerciții pentru corectarea posturii corpului /coloanei? Daca m-am exprimat bine thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Intinderi, la spaliere. succes!

| Freddie23 a răspuns:

I-ai vazut pe curcanii aia de merg la sala si trag doar piept si brate? ai vazut cum sunt adusi de umeri in fata si zici ca merg ca pitbullii? asta se intampla pentru ca muschii trag de oase in directia in care-i antrenezi, asadar pentru tine, e foarte usor: antreneza musculatura spatelui si dupa 3 luni ai sa vezi ca ti se indrepta spatele si umerii ti trag pe spate, atunci o sa ai alta postura.
Mai sunt si alte tehnici, dar necesita atentie permanenta si/sau aparate ortopedice.

| Mariaaaavev a răspuns:

Hei,stai așezată pe un scaun și îndreaptă spatele ușor. Mai era un Exercițiu la sport numit "bărcuță". Te pui cu burta pe sol și încerci sa-ți dai spatele spre picioare(sper sa intelegi). Poți pune intr-un rucsac multe cărți grele și sa-l faci sa te tragă in jos(subliniez jos deoarece dacă te apleci te cocoșează mai tare). Nu purta genți pe umăr. Chiar dacă e la moda. Îți deformează coloana. Cumpara un rucsac și ai sa vezi ca spatele tau o sa fie muuuuult mai "fericit"

| NoLongerInUse a răspuns:

Si mie mi se mai intampla. Du-te la sala, cand stai pe scaun la calculator pune-ti o perna mare la spate sa stai drept automat, cauta sa te sprijini de spatar, stai cu mainile pe langa corp lipite de scaun daca stai pe un scan fara spatar, stai cu pieptul si capul in sus cand mergi etc.

| Anonimus345642235 a răspuns:

Hey si eu am avut aceeasi problema si m-am dus la medic, care mi-a recomandat cateva exercitii. Chiar au dat rezultate: iei in maini cate o sticla de juma de litru sau haltere de 500g daca ai si ridici mainile in sus si in jos in acelasi timp, si in timp ce le ridici te ridici pe varfuri. Sper sa intelegi. Mai ai si abdomene nu trebuie sa faci multe neaparat dar sa ai spatele drept. Dar depinde de cum e afectata coloana ta eu am cifoza si asta e in majoritatea cazurilor.