| afrodita3333 a întrebat:

De maine vreau sa incep sa consum ceai verde.Ma gandeam sa consum in jur de 1 l de ceai verde cu lamaie.Stiu ca are multe beneficii dar mai stiu ca scade si tensiunea arteriala.Imi poate afecta sanatatea in timp daca il consum cu regularitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Tensiunea nu o scade, ci o creste, fiind un excitant, la fel ca si cafeaua.

Si da, ceaiul verde are intr-adevar multe beneficii, dar tot ce e consumat in exces poate avea si efecte nocive.

Ce iti recomand eu este sa consumi, dar nu 1l pe zi, ci mai degraba 1-2 cani.

| Euuw a răspuns:

Nu-ti afecteaza sanatatea, este foarte bun. pot spune ca intretine sanatatea, bea fara griji :*

| Onisoor a răspuns:

Nu știu ce sa spun! Nu sunt medic dar am văzut la „Ce se intampla doctore" spunea : „ Ultima opţiune în topul preferinţelor (după apă, cafea, lapte) ceaiul este mai degrabă o alternativă ceva mai sănătoasă faţă de alte tipuri de băuturi, fiind consumat sub forma dietelor, pentru probleme de sănătate de moment, fără a fi un obicei cotidian."
( este vorba despre ceaiul verde chiar daca nu mentioneaza in fraza happy funda?

| andu210 a răspuns:

Iti creste tensiunea arteriala...