| HpAnonim a întrebat:

De o luna am aparat dentar.
Cam cat trebuie sa mai stau?
Nu am dintii foarte strambi si am 13 ani.
Prin ianuarie 2017 scap de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

In functie de cat de strambi ai dintii, il vei purta, dupa cum a zis si Gretta, intre 1 si 3 ani.
Dar nelamurirea mea este de ce nu ti-ai intrebat medicul cat il vei purta? Numai el ar putea sa-ti spuna o perioada exacta de timp.
Daca tot mergeti la doctor, aveti grija sa alegeti unul bun, si adresati-i frate toate intrebarile care va trec prin minte. Doctorul iti lamureste si cea mai mica indoiala, iar tu de aia l-ai platit, ca sa-ti rezolve problemele dentare si ca sa-ti explice in DETALIU absolut fiecare aspect pe care il implica purtarea unui aparat dentar.
Oricum, ai foarte mare grija in perioada asta la igiena. Purtand aparatul, e riscul mai ridicat sa iti ramana resturi alimentare printre dinti, deci riscul ca o carie sa apara este si el mai mare.
Ai grija si la alimentatie. Evita alimentele tari, precum covrigii, merele sau alte fructe/legume tari, caramele, bomboane gumate si lipicioase, acadele, ciocolata, biscuiti. Mai ales la inceput, incearca sa mananci alimente mai moi sau lichide, cum ar fi supele, piureurile din fructe sau legume, compoturi etc.
Si sa nu uita de controlurile lunare, sunt foarte importante. La inceput, ar putea fi chiar mai dese, la 2-3 saptamani, apoi, odata cu trecerea timpului, timpul dintre consultatii va ajunge cam la 4 saptamani.
Succes si ai grija de dantura ta, pentru ca reprezinta una dintre cartile tale de vizita.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde! Un aparat dentar se instaleaza pentru perioade intre 1 si 3 ani.
daca bia ti l-au pus, probabil ca prin Iunie la anul ti-l vor scoate, asta in situatia in care dintii s-au intreptat deja, de nu, mai sai inca 1 an cu el.

| Khalesionfleek a răspuns:

Da' de ce nu ti-ai intrebat medicul care ti-a pus aparatul?