| anonim_4396 a întrebat:

De obicei, cand in corpul nostru exista un cheag de sange, care blocheaza destul de bine o vena/artera, ce simptome avem? In general

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca trombul este intr-o vena, apare edemul de culoare violacee al zonei aflate dincolo de cheag (in aval fata de inima).
Daca este intr-o artera, apar dureri violente in zona vascularizata de artera respectiv, care devine palida, rece, rigida si isi pierde functionarea.

| danutzsan a răspuns:

Daca cheagul este undeva in venele periferice (nu stiu daca zic bine) in maini, picioare, degete, amortesc si zona este si o simti tot timpul rece, daca este in corp atunci este mai greu sa-ti dai tu seama fara consultul unui medic specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde unde este, de regula se aseaza la bifurcatii, cel mai adesea pe vene sclerozate sau ventriculi inima. Inima pompeaza sangele cu greutate si apare scaderea presiunii pe artere, daca este pe alte artere este cam acelasi lucru, exista medicamente pentru dizolvarea cheagului, poate fi cerebral si atunci se resoarbe mai greu.Acum exista chirurgia moderna, se introduc catetere se scot, etc. Trombusii se pot extrage, operatiunea se numeste, trombectomie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Edemul, este prima simptoma, indiferent unde este localizat cheagul.

| ali_8949 a răspuns:

Nu mai circula sangele in locul respectiv.
Si unde nu circula sangele, tesutul va muri. Si dupa o mare perioada de timp, va putrezi. Nasol.