| gin_ta a întrebat:

Exista vreo modalitate prin care sa nu imi mai ramana vanatai dupa ce mi se ia sange din vena?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manalin a răspuns:

Da, te duci undeva unde nu iti fac vena harcea parcea cum mi-au facut-o mie data trecuta sad... Si masezi bine dupa... Cred ca la clinicile particulare ai sanse sa nu te alegi cu echimoze...

2 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

"Vanataile" apar fiindca vena nu este abordata corect de asistenta, nu prea ai ce sa faci, decat sa mergi la cineva care are mana buna. Dupa ce iti ia sange trebuie sa tii mana intinsa si sa presezi foarte bine cu un tampon de vata, fara sa freci locul si mai ales fara sa indoi mana de la cot. Daca deja sangele a difuzat din vena in tesuturi poti sa pui pe locul respectiv 2 cuburi de gheata invelite in tifon steril.

| mary_4249 a răspuns:

Teoretic daca recoltarea sa facut corect si vena nu fost perforata nu ar trebui sa ai vanatatie.