| emily27ro a întrebat:

De unde as putea cumpara nolotil fiole? pentru ca la noi in farmacii se pare ca nu s-a auzit de asa ceva. multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Substanţa activă din Nolotil este Metamizol-ul, vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.prospectos.net/nolotil_ampollas

De la noi poţi cumpăra Algocalmin fiole ( soluţie injectabilă ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......-2-ml.aspx

http://www.farmaciiledona.ro/......-I2901.pdf

ATENŢIE : o fiolă de Nolotil ( de 5 ml ) conţine 2 g de Metamizol, în timp ce o fiolă de Algocalmin ( de 2 ml ) conţine 1 g de Metamizol!

Deci, pentru a fi "echivalentul" unei fiole de Nolotil, TREBUIE folosite 2 fiole de Algocalmin ( ca să obţi aceeaşi concentraţie de substanţă activă ).

Evident, Algocalmin fiole se eliberează doar cu REŢETĂ/prescripţie medicală!

Toate cele bune.

| emily27ro explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns.

| bursuc001 a răspuns (pentru emily27ro):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare fabrica da alta denumire produselor sale (mare prostie!). Vezi (in prospect) care este substanta de baza si cere in farmacii medicamentul care sa o contina.

| vangaelis a răspuns:

Denumirea Nolotil se foloseste in Spania. Substanta activa este Metamizolul se gaseste in urmatoarele medicamente Algoremin, Fabocalm, Metamizol Solacium, Algiotop, Algoblock, Algocalmin, Algozone, Alindor, Metamizol Farmacon, Quarelin, Novocalmin, Sintocalmin, Centralgin.

| emily27ro explică (pentru vangaelis):

Multumesc,banuiam eu ca se foloseste doar in Spania, dar nu eram sigura