| machupicchu a întrebat:

De unde stiti si ce va face sa credeti ca raspunsurile la intrebarile care le puneti(mai ales cele privind SANATATEA) sunt bune de urmat, etc? V-ati pus vreodata problema ca ar putea fi gresite?(ma refer in principal la intrebarile la care se gasesc numai 1-2 raspunsuri)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Si daca sunt 10-20 de raspunsuri asta inseamna ca e unul mai bun? O utilizatoare a intrebat daca e cineva student la medicina sau medic pe site, ca vrea sa dea si ea la medicina si vrea sa ii spuna cineva cum este. 25 de raspunsuri la intrebare si toate pe tema "stundetele la medicina sunt c***e".
1) majoritatea raspunsurilor sunt date de oameni care se considera prea inteligenti pentru vrea lor
2) multe raspunsuri se dau la misto
3) toata lumea isi da cu parerea. Am vazut sfaturi care au castigat si erau aiurea rau.
4) Majoritatea raspunsurilor de la rubrica sanatate sunt date de utilizatori care au avut ceva asemanator. Sunt multe afectiuni care dau dureri/simptome asemanatoare.
5) Se dau sfaturi dupa ureche, cat de grava li se pare lor treaba, sau pentru un singur simptom. Tratarea constipatiei din apendicita, poate duce la peritonita. Inca nu am prins un raspuns prea rau, dar totusi.
6) Sunt utilizatori care stiu simptomele la 5-6 boli, si cand vad ceva asemanator sar si dau diagnostice. Ca sa citez un profesor de-al meu: "Nu exista boli, ci doar bolnavi".
7) In enuntul unei intrebari nu se dau toate datele. Daca cer informatii suplimentare, rar mi se dau. Majoritatea pacientilor se prezinta doar pentru durere, insa sunt alte simptome mult mai folositoare pentru diagnostic
8) Utilizatorul daca primeste 3 raspunsuri nu are capacitatea sa il aleaga pe cel corect. Iar frica de doctor il indreapta spre cel mai putin grav. Am vazut mesaje de genu descrierii unei boli destul de grave (chiar si cancer) si se intreaba: ce pot sa fac in afara sa ma duc la doctor. Am vazut pacienti care au murit desi aveau mai putin de atat: pacienta de 42 de ani, a venit pentru control si a murit in 48 de ore.

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu dau raspunsuri la intrebari al caror raspuns nu il cunosc, daca nu sunt sigura ma documentez in cartile mele medicale sau vorbesc cu colegi de alte specialitati. De altfel, cand am fost contrazisa am gasit mii de argumente pentru raspunsurile mele.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gyzzard, nu dau niciodata diagnostice pe acest site. Cel mult ridic cateva suspiciuni de diagnostic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gyzzard, sunt in stare sa sustin si sa argumentez fiecare suspiciune de diagnostic de aici. Si, dupa cum sunt sigura ca ai observat, intotdeauna am recomandat in raspunsurile mele consult medical, analize suplimentare, etc. Niciodata nu am recomandat tratamente altfel decat simptomatice si pe durate scurte, eventual pana persoana ajunge la medic.
Sunt un medic si o persoana responsabila, sunt aici pentru a da niste sugestii, nu m-am substituit niciodata medicului in persoana, dar asta nu inseamna ca nu pot da niste idei si niste sugestii.
Un diagnostic scris pe o reteta e rezultatul unui proces mai complex de gandire, in care anamneza completa si examenul obiectiv atent sunt foarte importante. Dar, pe baza unui asemenea diagnostic recomanzi tratamente si/sau investigatii pe care pacientul le va urma. Pe baza a trei cuvinte pe un site, poti doar sa-l indrumi pe om, sa-i dai o imagine generala. E o mare diferenta intre cele doua suspiciuni de diagnostic si, sincer, ma asteptam ca tu stii diferentele astea. Mai citeste si tu o data raspunsul tau anterior sa vezi cat de departe ai ajuns cu reducerea la absurd.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gyzzard, numai un om lipsit de orice inteligenta se duce la farmacie si ia ceva daca pe net cineva spune: "s-ar outea sa ai boala x sau y sau z". Sau un om cu foarte multa rea-vointa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gyzzard, esti din nou la faza in care cauti cearta cu orice pret? Cred ca argumentele tale sunt lipsite de suport logic si ca interventiile tale sunt menite doar sa ma ataci.
Ti-am mai zis eu, lipsa de respect pentru parerile altora si manifestarile astea iti scad mult calitatea de medic. Esti un student bun, cu multe cunostinte medicale, dar atat. Ca om, comportamentul tau ma dezamageste si ma simt rau ca facem parte din aceeasi categorie.
Ma gandeam ca am fost si eu tanara si impetuoasa, dar nu cred ca vreodata am demonstrat atata agresivitate inutila si lipsita de morala. Gyzzard, ai mai facut un mare scandal pe acest site legat de mine, ti-am dat argumentele pe care urlai ca nu le am si ai tacut ca si cum n-ar fi existat. Acum discutam de principiu, nu pot sa-ti demonstrez cu articole scrise. Eu nu am spus niciodata ca sunt doctora, dat fiind ca acest titlu nu exista. Eu am spus ca sunt medic, ca doar am facut gramatica si vocabular, stiu cum se numeste titlul scris pe diploma mea. Chiar daca tu incerci sa folosesti termeni peiorativi, acestia nu fac decat sa demonstreze calitatea ta umana.
Iti propun sa iti gasesti pe acest site drumul tau si sa nu mai incerci sa isti furtuni intr-un pahar de apa. Nu de alta, dar primesc multe mesaje in care oamenii imi spun ca si-au dat seama despre calitatile tale indoielnice de om si de sfatuitor. La un moment dat, oamenii vad prin fatarnicie si rea-vointa. Ai grija de asta, te sfatuiesc ca un profesor care ti-as fi putut fi.
Macchupicchu, imi cer scuze pentru conflictul de la subsolul intrebarii tale. Am incercat sa ma abtin si sa argumentez la minim fiindca stiam ca nu am sorti de izbanda, dar acum am incercat sa clarific niste lucruri, nu de alta dar in argumentele lui Gyzzard te poti pierde.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gyzzard, eu am vorbit frumos, tu, de fiecare data ai sarit calul si pentru asta sa-ti fie rusine.
Si, asa cum ti-am demonstrat in vreo doua randuri, cele ce ti se par a fi lacunele mele, sunt de fapt cateva lipsuri de-ale tale dublate de certitudinea ca esti cel mai bun.
Eu chiar nu inteleg aceasta indarjire a ta, ti se demonstreaza ca nu ai dreptate si tot tu pe a ta o tii. Esti impenetrabil la argumente si nu pot sa fac nimic in acest caz.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Machupicchu, stii care e problema, ca de cat ori m-a contrazis Gizzard am gasit zeci de articole medicale de actualitate in sprijinul afirmatiilor mele si mult mai putine, uneori prost interpretate in sprijinul lui. In plus, autorii aia de carti groase despre care vorbeste el ii sunt perfect necunoscuti, amintesc numai faza cand am discutat una dintre contradictiile noastre cu cel mai cunoscut si studiat autor roman de tratate de ginecologie, lectura obligatorie pentru medici, iar Gyzzard i-a eliminat argumentul zicand: n-am auzit de asta, o sa verific cine e.
Eu am terminat facultatea undeva la inceputul anilor 2000 si de atunci n-a trecut zi sa nu citesc cateva randuri noi legate de meseria asta fascinanta. Sigur ca am lacune, dar cand cineva imi reproseaza lacune imaginare, o sa reactionez. Fiindca userii fara studii medicale pot fi indusi in eroare. Poate ei nu au citit toate linkurile pe care i le-am dat lui Gyzzard pe Pubmed, site pe care sunt indexate mii de articole serioase de medicina, iar Gyzzard nu si-a asumat greseala niciodata, ba mai mult, a continuat sa incerce sa ma discrediteze cu argumente partial inventate, partial reale. In definitiv, eu am fost cea care l-a sustinut pe Gyzzard cand a fost atacat ca nu-si merita statutul de expert, pentru ca de multe ori raspunsurile lui sunt foarte bune. Uneori sunt bazate doar pe carti, fara sa aiba nici o legatura cu practica medicala, dar asta e o greseala remediabila. Am observat ca doar in ceea ce ma priveste manifesta lipsa de respect interuman si rea-vointa. Mi-a contrazis unele raspunsuri pe care apoi i le-am argumentat solid, cu toate astea nu a recunoscut niciodata nici macar ca s-ar putea sa ma dreptate. Sigur, e usor sa dai cu pietre in altii, sa-i acuzi pe nedrept si apoi, cand iti demonstreaza ca au dreptate, sa intorci capul si sa te faci ca nu vezi. Mai greu e sa fii puternic si sa recunosti ca nu esti infailibil.
Din punctul meu de vedere, aceasta discutie contradictorie nu este constructiva, fiindca articolele mele de pe Pubmed nu se idica la valoarea necesara pentru a fi aprobate de partenerul meu, cel mai cunoscut autor de carti intr-un domeniu nu exista numai fiindca nu l-a citit Gyzzard.
Eu personal voi continua ceea ce fac aici pe site si asta ii urez si lui Gyzzard si voi incerca de fiecare data sa-i parez acuzele cu cata intelepciune am.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca chemi un doctor, chiar daca nu e specialist pe problema ta, te poate trimite unde este nevoie, si iti poate da niste sfaturi. Un asemenea raspuns ar fi destul de bun.
Problema nu este asta, ci tocmai faptul ca exista interactiunea doctor-pacient. Daca vine cineva cu anumite simptome, chiar daca sunt super specifice, avand in vedere ca nu vezi pacientul in fata, nu poti sa pui un diagnostic 100% corect. Cred ca, cel mai mare grad de siguranta, pe un raspuns medical in formatul asta, este undeva pe la 40-50%. Sunt sute de semne si simptome care scapa chiar si unor doctori cu experienta, asa ca ma indoiesc ca o sa le vada un utilizator fara experienta medical. Am vazut oameni care s-au prezentat la doctor cu durere in umarul stang. Omul ala avea picioarele umflate, respira greu, dar pe el nu il deranja decat umarul, si nu intelegea ce treaba au astea cu umarul. Diagnosticul de internare: infarct miocardic acut cu durere atipica. Pana ce nu vezi pacientul nu poti sa pui diagnostic.
@Brigaela: Sa inteleg ca tu ti-ai pune parafa pe oricare diagnostic/sfat dat pe acest site?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@brigaela: termenul "suspiciune de diagnostic" e pur academic, daca ii spui unui pacient ca "cel mai probabil aveti *, dar trebuie sa va facem un set de analize pentru confirmare", in mintea acelui om toata filozofia asta se traduce "am * ".
Si pana la urma si pe suspiciunile de diagnostic se pune parafa. Pe baza suspiciunilor de diagnostic se fac analize invazive, chirurgie exploratorie, se fac tratamente scumpe, analize scumpe. Ziceai ca esti medic, asa ca ar fi trebuit sa stii ca suspiciunea de diagnostic apare in trei sferturi din medicina.
Daca iti vine cineva cu simptome de gripa, pe reteta nu treci un diagnostic? Si pana la urma tot suspiciune de diagnostic e.
Fisa de internare are doua rubrici pentru diagnostic: diagnosticul la internare si la externare.
Deci brigaela, ai fi in stare sa iti pui parafa pe o "suspiciune" de diagnostic pe care o faci pe acest site?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@brigaela: Eu am zis ca diagnosticul de pe reteta e tot o suspiciune de diagnostic. Din toata explicatia aia incercam sa iti spun ca pe o suspiciune de diagnostic se poate pune parafa. Si te intrebam daca ti-ai pune parafa pe "suspiciunile de diagnostic" pe care le dai pe site.
Si raspunsul tau a fost "NU", desi ai declarat ca esti sigura de tot ce spui aici.
Apropo, atat timp cat spui: "ai boala *. dar du-te la un doctor sa verifici.", avand in vedere ca esti doctora, omul o sa se duca direct la farmacie sa isi ia ceva pentru boala pe care ai spus-o tu.

@machupicchu: Nu cred ca doar 10% din doctori pot fi numiti doctori. Din pacate, evolutia domeniului medical a dus la faramitarea profesiei si la crearea unui cerc de diagnostic. Acum fiecare doctor are aria lui de specialitate, iar diagnosticul se pune prin colaborarea intre multe departamente, iar cand implici 4-5 doctori intr-un diagnostic, ai sanse mari ca unul sa greseasca. Medicina romaneasca are si prostul obicei sa incerce sa adopte metodele occidentale cu echipamentele secolului trecut. E trist sa vezi ca se pune diagnostic ca in strainatate pe un punct mai mic decat artefactele acceptate de echipament. Si penibil.
Am mers mult prin spital, si am vazut doctori care sunt geniali si pot sa puna un diagnostic din usa, si doctori care pun diagnostic de "apendicita" la orice pacient care ajunge in grija lor.
Din cate am vazut eu, si in medicina e ca in orice meserie, 5-6% sunt idioti care habar nu au medicina, 15-20% stiu medicina cat sa supravetuiasca, 10% sunt doctori foarte buni iar restul sunt doctori buni (e cam greu sa spui ca sunt doctori mediocrii, avand in vedere ca isi fac meseria bine, dau diagnostice bune).

Cazurile atipice sunt atipice asa ca sunt greu de diagnosticat. In tarile dezvoltate exista centre de diagnostic, unde orice caz atipic este trimis, iar un grup de doctori din diverse specializari stau la masa, analizeaza situatia si dau un diagnostic. La noi e prea mare mancarimea intre catedre ca sa se creeze asa ceva.
Medicul roman a ramas cu doua defecte:
1) Mandria: daca seamana cu ceva ce stie sa trateze, trateaza asa cum stie, dar nu o sa intrebe alt doctor ca poate il ajuta
2) Frica de "dumnezeu" (nu ala din rai) asa ca daca nu stiu ce sa diagnosticheze il trimit pe capul altui doctor.

Eu astept sa vina vremea cand o sa se deschida sectii de diagnostic si la noi in tara. M-ar tenta sa intru intr-un asemenea corp.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@brigaela: aici e un site in care majoritatea sunt adolescenti. Tu, ca doctor, nu ai vazut niciodata cat de mare e frica de doctor? In anemneza nu ai observat ca pacientul ala a luat tona de medicamente inainte sa vina la doctor?
Pun pariu pe ce vrei tu ca macar 50% din cei care intreaba aici, o sa se increada in raspunsul tau. Mai ales ca tot spui ca esti doctora. Daca crezi ca nu e asa, atunci mai trebuie sa iti cunosti pacientii.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@brigaela:
1) Tot ce am facut e sa te intreb daca ti-ai pune parafa pe "suspiciunea de diagnotic" pe care o dai in oricare raspuns. Asta doar fiindca tu ai sugerat ca raspunsurile tale sunt demne de incredere. Eu am zis ca nici ale mele nu sunt. Si mi se pare penibil sa spui ca sunt 100% corecte, cand nici macar nu ai siguranta ca sti simptomele cazului. Asa ca, pentru a patra oara, te intreb, esti destul de sigura pe sfaturile pe care le dai incat sa iti pui parafa pe ele?
2) Daca vream sa te atac, o faceam cu multe alte raspunsuri ale tale care dovedesc lacune in anumite parti ale medicinei. Si asta ti-o pot demonstra cu articole si tratate.
3) Daca ti-am atacat 3 raspunsuri, mi se pare penibil sa incepi sa arunci cu rahat doar ca sa iti aperi raspunsurile.
4) Eu am vorbit frumos, am incercat sa am o discutie normala, dar se pare ca, cu tine nu se poate avea o disctuie normala.
5) Care e diferenta intre "doctor" si "medic"? Nu ma refer la ce scrie la tine in diploma, ci la intelesul lor. E penibil sa incepi sa ma ataci pe tema asta.
6) Sti ce e penibil la tine, in loc sa raspunzi cu "da" sau "nu" la intrebarea "Esti atat de sigura pe sfaturile tale incat sa iti pui parafa pe ele?" incepi sa arunci cu rahat in mine si sa ma faci fatarnic si rea voina, si ca oamenii iti spun ca si-au dat seama ca sfaturile si felul meu de a fi sunt... Explica-mi si mie care e reaua voina in tot ce am spus. Zi-mi si mie un raspuns care e aiurea, si pot sa ti-l argumentez. Te rog sa ii trimiti pe aceia care ma raporteaza la tine, sa le dau niste surse din care s-ar putea informa.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@brigaela: Da, asa e, cum spui tu. Sunt un om foarte rau care iti ataca toate raspunsurile. Eu sunt cel care arunca cuvinte ca "rea vointa", "fatarnicie", "calitati indoielnice de sfatuitor si de om". Sti ce e ciudat, toata discutia asta a pornit de la singura intrebare, de la faptul ca nu mi se pare ca poti fi 100% sigur pe nici un raspuns medical. Uimitor, iti spun ca ai lacune, si argumentezi ca sunt de fapt lacunele mele. Apropo, despre ce intrebari vorbeam? Esti asa sigura pe tot ce spui? Am verificat cateva raspunsuri, si oameni care au scris carti groase imi dau dreptate. Si ei au lacune.

Bafta. Fi cea mai buna la ce te ocupi. De acum nu o sa iti mai raspund la nici un mesaj. Nu vorbesc cu oameni atat de penibili incat sa recunoasca ca au gresit, se arunca in argumente false si jigniri. Adio.

| machupicchu explică:

Mentionez ca am pus aceasta intrebare, generata fiind de un raspuns din partea Carmencitei, care recomanda prevenirea recidivei candidozei cu : "... spalari intime cu gel cu antibiotic."... si poate mai sunt astfel de recomandari "perle"...

| machupicchu explică:

Referitor la propunerea(supersx) de a avea periodic un specialist invitat, este aproape inutil. Medicii sunt specializati pe diverse organe si afectiuni si nu cred ca este un medic capabil sa poata cuprinde un atat de mare volum de informatii cum este medicina, iar generalistii sunt cu limite normale... Avocatii sunt si ei pe specializari: imobiliare, comercial, penal, divorturi. etc. si la ei exista un volum imens de informatii, dar avantajati fata de medici prin avantajul ca ei trebuie doar sa stie unde sa caute si sa stie ca exista prevederea legala necesara, rezolvarea cazurilor putand astepta... Asa ca ne documentam, citim, intrebam...

| machupicchu explică:

Discutii. discutii. toti aveti dreptate. si toti stim ca parerea medicului este suverana, insa eu am trecut prin situatii dificile si am avut medici care au recunoscut ca "nu stiu" ce pot avea, medici care m-au tinut in spital fara diagnostic in contextul ca nu puteam manca, nu puteam sta decat in pat si fara sa ridic nici capul de pe perna, nu puteam bea nici apa... in fiecare zi veneau 3-4 medici, altii de fiecare data, eu trebuind mereu sa reiau povestea problemelor aparute spontan si asta pana cand m-am saturat si suparat si i-am dat afara din salon. Verificari, analize, investigatii pana cand iar m-am suparat si am mers la tomograf(cunosteam doctora) unde s-au descoperit problemele si nu numai una (de 2 ori in tomograf si o data RMN)... Sant un caz atipic, dar si unii medici sunt... si din cauza aceasta tot recomand sa se mearga la un dr. f. bun. Pentru a nu pati ca mine cand un medic mi-a pus diagnosticul de meningita cu virus TBC dupa analiza specifica din maduva coloanei v. Am refuzat tratamentul pentru ca stiam ca in caz de meningita nu suporti lumina...eu o suportam si... am schimbat medicul... nu am avut meningita... Din punctul meu de vedere medicii in majoritatea lor sunt tocilarii facultatii lor, care pusi in practica poate doar 10% se mai pot numi medici. Exemple de acest fel as putea sa va scriu fffff.multe si f.adevarate... poate chiar sa va plictisesc cu numarul lor. si toate traite de mine sau familia mea... fratele meu murind in urma cu 7 luni, tratat fiind de medici doar intorsi din America(dorinta fiului sau) si care voiau doar sutele de milioane stiind ca nu se mai poate face nimic, avand un carcinom hepatocelular de 11 cm care deja facuse "pui" in vena porta... nu va mai plictisesc dar acesti medici m-au determinat sa studiez si fac aceasta de 20 ani(ma refer la problemele familiei si mai ales ale mele, eu fiind o enciclopedie de boli reale)... va doresc sanatate si multa pasiune pentru medicina... esre extraordinar ca medic fiind sa fii... CEL MAI BUN... greu dar nu imposibil... succes Gyzzard.

| machupicchu explică:

Gyzzard. cum zici tu dar,... tot ca mine... am vechime mai mare si pe pamant.

| machupicchu explică:

Am generat discutii din punctul vostru de vedere inutile, din punctul celor ce vor citi cred ca f. utile... astfel, cei care gandesc nu vor privi aceste discutii ca pe o cearta, ci ca pe discutii in contradictoriu, deci creative.Imi place sa cred ca astfel isi dau seama ca aceasta stiinta numita medicina este destul de necunoscuta si ca diagnosticarea fiecarei afectiuni este o problema serioasa si toodata greu de facut, responsabilitatea ar trebui sa fie a medicilor si va fi in mod sigur in viitorul apropiat, deocamdata medicii scriu si semneaza "ameliorat" in aceste ecuatii cu "n"necunoscute sigure... Rezultatul acestor dicutii sper sa fie faptul ca de cate ori vor avea o problema medicala se vor prezenta la medic si ce nu vor intelege va vor intreba, pentru a pricepe ce se intampla cu si in organismul lor, etc.
@gyzzard: nu cred ca mai este necesar sa-ti afirm ca esti un tip inteligent, studios, cred ca si pasionat de medicina dar,
fiind barbat, ai o mandrie greu de stapanit(asa-s barbatii) si cand ai sa ajungi in spitale, in centrul mancatoriei celei mari, ai sa faci aceleasi greseli ca ceilalti... sper sa nu... ar fi pacat de cunostintele tale... Si mai am o mica rugaminte: daca te gandesti la volumul imens de studiu pe care l-ai facut pana in prezent... cum oare nu poti corecta o mica greseala gramaticala. " sa fi..." deci. "sa fii." Ai sa fii medic totusi... nu ai sa fi() medic...
@Brigaela: nu este nici o rusine sa ai lacune in medicina... toti au si este normal sa fie asa... Diferente de nivel vor fi permanent si din insasi perioadele de studentie. tu ai facut facultatea in l9...este o diferenta deja de generatii ( nivelul cerintelor de studiu actual. fata de nivelul din 19.) Este normal ca cei mai tineri sa fie mai pregatiti, permanent se actualizeaza studiul cu tot ceea ce este nou si necesar. Si trebuie sa ne simtim mandri ca cei tineri sunt mai destepti decat noi... chiar daca sunt si barbati mandri...bataiosi, poate chiar si rautaciosi... noi trebuie sa avem intelepciune si intelegere... ca este si randul lor...In medicina nu ar trebui sa fie nimeni mai "tare" sau mai "mare" trebuie sa fie numai "medici"...

| machupicchu explică:

va multumesc tuturor...

| machupicchu explică:

Un medic trebuie sa fie intotdeauna si in toate cazurile(cand trebuie sa lase pe celalalt sa-si traiasca propria experienta)sa fie adeptul sloganului : "cel mai destept cedeaza"

| Ben. a răspuns:

Scrie mare cu rosu ca sunt doar niste sugestii orientative.

| Kyky a răspuns:

Nu. Daca doar o singura persoana stie, nu inseamna ca e neaparat gresit. Nu spun ca nu se poate intampla sa fie vreo greseala, dar in general raspunsurile care se dau, mai ales la acest subiect, sunt serioase.

| scootsie a răspuns:

Niciodata sa nu te bazezi pe sfaturile neavizate.Consulta specialisti, dar nu te baza doar pe o terapie "chimicala", ci si pe una naturista.Natura a fost creata sa fie de folos omului si daca gasesti retete bune, dar ale specialistilor, evident, nu intarzia sa le urmezi sfaturile...si pune retetele in aplicare...nu vei regreta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asta e nasol, ca nu verifica si in alte surse. Prefera, mai ales la probleme sexuale, sa intrebe aiurea decat pe cei care se pricep. De altfel, am venit cu o propunere, astfel incat, poate doua saptamani pe luna, sa avem invitata pe site o persoana avizata (gen doctor, avocat, manager resurse umane etc.) care sa raspunda la anumite intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dragă machupicchu, toate răspunsurile noastre oferite cu dărnicie la întrebările postate sunt orientative.
Cât privește întrebările la secțiunea "Sănătate", suntem avertizați prin anunțul scris cu roșu de sub chenarul portocaliu (orange).
Și încă ceva: printre noi sunt oameni foarte bine pregătiți și eu personal mai dau iama pe la ei, prin profil, să văd ce răspunsuri au mai dat. Totodată menționez, fără discriminare, că o fac pentru documentarea mea, nu pentru a apostrofa pe cineva dintre membrii.
Pe aici, pe colo mai sunt răbufniri, mai mult sau mai puțin diplomatice, dar cum este o vorbă în popor : și mațele se ceartă între ele! Mai avem un arbitru care ne mai ia "de moț" când întrecem măsura: adminul site-ului, d-ra/d-na Raluca.
Suntem o comunitate virtuală și cu ce putem ajutăm și toate astea în funcție de întrebare: logică, rațională, amuzantă, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o fereastra mare rosie in care spune:atentie:problemele de natur amedicala sunt probleme serioase care necesita consult specializat.sugestiile date de utilizatorii TPU au doar valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical.prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar aici nu e cabinet medical asa ca daca vrei ceva sigur nu mai sta pe site si mergi la medic aici ceri o parere si ceilalti daca au avut o pb asemanatoare iti sp ca si sfat si apoi scrie mare cu rosu atentionare deci cred ca nu e cazu sa mai stai pe acest site ok pa mergi la copii desene animare iti trebuie dupa cum gindesti