| AvalohAlyn a întrebat:

Cat de mult va este frica de moarte? Cat la suta?
Nimeni nu a aflat ce este cu moartea si ce este viata,de fapt, stiinta nu a descoperit raspunsurile la marile intrebari existentiale. absolut deloc.A incercat ea sa afle despre viata dar a aflat doar modul cum functioneaza viata dar si nu raspunsurile la intrebarile existentiale despre moarte si despre viata.
Voi credeti ca NU ne este dat sa aflam sau sa stim ce este cu viata si ce este cu moartea mai ales? Ce se intampla dupa moarte.o sa aflam vreodata inainte de a muri? 100% sigur?
Sau toata omenirea trebuie sa moara ca sa vada ce e dupa moarte? Oare NU ne este dat acest lucru de Sus? Sa nu stim ce este cu viata si cu moartea?
Voi ce credeti? O sa aflam vreodata ce este cu moartea si ce este cu viata?
Cert este un singur lucru: O SA AFLAM:dar dupa ce murim.
S-ar putea si dinainte?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu nu cred ca este posibil sa se intample asa ceva...

Gandeste-te doar Al, sa zicem ca am afla ce se afla dupa moarte.

Si atunci? Ce s-ar intampla?
Hai sa zicem ca este reincarnarea.
Oare nu ar creste numarul sinuciderilor?
Oare nu ar aparea zeci/sute/mii de oameni nemultumiti cu propria viata care s-ar sinucide in masa? Adica na,de ce sa stea asa cand pot da un simplu "reset"?

Vezi tu,acest "necunoscut" ne face sa fim ceea ce suntem astazi.
Necunoscutul ii sperie pe unii si ne tine uniti chiar daca unii ar vrea sa fuga, sa scape...

De exemplu chiar daca nu exista raiul si iadul... Nu avem cum sa stim, fapt pentru care oamenii se abtin cateodata din a face anumite fapte.

Daca nu ar fi ideea de "rasplata divina" atunci ce rost ar mai avea ca unii oameni sa fie buni?

Daca nu ar mai fi ideea de "iad" atunci de ce sa nu-i omori pe cei care te deranjeaza si dupa sa dai un simplu "reset"?

Stiu cat de absurd suna... dar asa vad eu lucrurile. Necunoscutul ne uneste.
Daca nu ar exista, daca am stii clar ce se afla dupa moarte atunci lumea nu ar mai fi asa cum este astazi. S-ar duce de rapa. *mai rau decat este deja*

De aceea Al, deciziile pe care le iei in viata trebuie sa fie luate cu precizie, pentru a fi gata pentru orice lucru care te asteapta dupa acel necunoscut.

Este doar parerea mea dar cred ca este mai bine asa.

Succes!

Ps: Cat despre frica... nu mi-e frica atat de moarte cat de posibilitatea de a ramane cu un handicap.Mi se pare oribil sa ramai paralizat,orb,surd sau si mai rau, desfigurat.

| AvalohAlyn explică (pentru RainmakerX):

Foarte frumos ai zis.
Cred ca pur si simplu NU ne este dat de catre Creator sa stim ce este cu viata si ce este cu moartea.Si poate, e mai bine asa. Poate ca ce ai zis tu e si motivul pentru care NU ne este dat sa stim asa ceva.happy

E mai bine.

Multumesc de raspunssmug

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Merci!winking
Succes Al!

| AvalohAlyn explică (pentru RainmakerX):

Succes maxim si tie, Blitz.smug Imi place ca ai revenit la numele asta.laughingChiar voiam sa iti zic sa revii cu numele astalaughing
E mai original, frumos si interesantsmug

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

winking Merci!

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,?
Ce urmeaza?
Raspuns: Nu stim. Habar nu avem ce sir e asta, ar putea urma orice.
Intuitia imi spune insa ca urmeaza 12, e singurul raspuns predictibil pe baza cunostintelor acumulate pana acum.

TU spui ca urmeaza 2691. Iar ca argument spui ca "din moment ce nu stim, poate sa urmeze 2691."
Pai ok, da de unde 2961?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mie unul nu imi e frica de moarte. Chiar nu imi e.
Mie imi e frica de chinul de dinaintea mortii.
Si nu stim daca o sa aflam ce e cu moartea dupa moarte. Nimeni nu s-a intors sa ne spuna asta. Dar eu cred ca e ceva. Adica asta sa fie sensul nostru? Doar sa traim 90 de ani sau cat traim?
Eu unul nu cred. Sigur este mai mult de atat.
Cred ca viata e un Paradox.
Pe tema viata si moarte sunt miliarde de idei fiecare cat mai ciudata.

Eu cred ca omenirea are un destin mult mai mare.

| AvalohAlyn explică (pentru DoarBogdan):

Da si eu cred la fel.e prea absurd si fara sens si total TRIST, foarte trist sa traiesti 10, 20, 40, 60, 80 in functie de caz, sa mori si sa nu mai existi niciodata constient.sad

| Frank51 a răspuns:

Fiecare are frica de moarte, chair daca nu recunoaste. Moartea este inevitabila, iar noi nu vom afla ce este dupa ea pentru ca o sa fim morti. Daca gandesti prea mult iti faci rau, eu de exemplu daca intru adanc in subiect deja imi imaginez multe chestii dupa moarte, gen nu se intampla nimic. Daca exista ceva dupa moarte, atunci eu si cu tine o sa ne intalnim undeva acolo si o sa fim prieteni promit.

| AvalohAlyn explică (pentru Frank51):

happy Okey, mi-ar placea sa bem o bere impreuna dupa moartelaughing
Pai o sa aflam ce este dupa moarte 100% adica daca exista viata dupa moarte sau nu. Daca totul se sfarseste la moarte nu prea are sens viata si moartea..decat daca iti faci tu unul personal:sa faci bani, sa ai o cariera.dar asa in sens filosofic nu ar avea sens..scop..Adica,ne nastem, traim si murim, unii la 5 ani, altii la 20, 50, 70 etc Dar de ce? Si pentru ce? Si cu ce scop si ce sens? De ce venim? De unde venim? Unde ne ducem si de ce traim? Astea sunt intrebari pe care mereu mi le-am pus..as vrea personal sa existe un sens frumos pentru astea... daca nu ar exista ar fi pur si simplu mai TRIST.
Totusi ma mai consoleaza ideile, filosofiile si dogmele filosofico-religioase care sunt o gramada, de toate felurile si zic cum ca viata nu se sfarseste odata cu moartea...
Tu crezi ca s-ar sfarsi?sad Ma refer la constienta si pierderea cunostintei..doar asta se intampla dupa moarte? Sincer, n-as vreasadSper sa fie altceva, mi-as dori sa fie altceva.sadDin suflet mi-as dori.

| Frank51 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si imagineaza-ti ca unii oameni nici macar nu sunt curiosi. Nu au pus aceste intrebari, nu le pasa. Trebuie sa fi foarte... ciudat. Avem atatea intrebari fara raspuns, si noi ne plangem ca vrem spitale nu catedrale, pai cum sa ne fie bine. Nu insinuez nimic, ci doar zic ca de fapt nimeni nu isi da seama ce scop are pe pamant, ci doar trece prin ea si nu ramane cu nimic.

| suffarstar a răspuns:

62 %
Serios tigrule? Tuturor ne e frica de moarte. Asa funcioneaza psihicul, e facut sa vrea sa existe. De ce crezi ca fuge caprioara cand vine vanatorul? Ce anume ii creaza spaima aia? Eu tind sa cred ca vine din creierul reptilian. Daca nu am avea frica aia, ne-am detona in secunda doi toti de pe planeta. Asta ne tine in viata. Definitiv nu o poti infrange, doar daca intelegi ce este moartea si ce este viata, dar cam greu.
Nu stiu daca putem afla ce este dincolo de moarte, dar macar incerc. As zice ca asta ar putea fi sensul suprem al vietii. Dar iti dai seama ca in stadiul in care se afla acum omul nu ar putea afla.
Nu mai zi ca sigur o sa aflam dupa ce murim, dupa ce murim poate nu o sa mai aflam nimic, asa ca trebuie' sa dai tot ce poti cat esti in viata.

| OOOLEOOO a răspuns:

Moartea, ce lucru minunat, gata cu taratul in viata asta mizerabila doar de dragul evolutiei si al reproducerii.
Pacat ca sunt o fiinta emotionala, si instinctiv ma feresc de sinucidere, n-am ce face, doar sa astept pana ma stinge timpul sau boala, trebuie sa traiesc in lumea asta mizerabila nu prea am de ales, asa ca daca tot trebuie s-o fac, o fac cu zambetul pe buze.

| AvalohAlyn explică (pentru OOOLEOOO):

Totusi s-ar putea sa nu fie moartea sfarsitul constientei tale si a constiintei deci nu te bucura prea tare...laughing E posibil..atat am zishappy

| VelaJohnny a răspuns:

Depinde de ce moarte o sa am, as vrea ca daca e sa mor, sa mor facand un bine (gen ce a facut bodyguard-ul ala de la Colectiv, a salvat oameni) sau sa nu imi afecteze cu nimic reputatia (gen un accident) dar imi e teama de o moarte care mi-ar aduce dezonoarea, datorita faptelor mele (gen conduc ca nebunu cu 200 la ora si fac accident).
Siii din cate cred ca sti bine, eu stiu raspunsul la intrebarea asta, ma bazez pe spusele unei persoane care cunoaste bine cum suntem creati si scopul nostru. Am incredere in el prietene happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta deja a explicat ce se intampla dupa moarte: nimic. Acum, daca cretinii doresc sa vada demonstratia a "nimic", nu mai e problema stiintei ci a cretinilor. Si nu o sa "aflam" dupa moarte ce se intampla pentru ca nu vom mai exista, nu poti afla ceva cand incetezi sa mai existi. Stiinta nu poate raspunde la intrebarea "de ce" dar nici nu prea e treaba ei, intrebarea tinand mai mult de filozofie decat de stiinta, in acest caz. Stiinta se axeaza pe a raspunde la intrebarile care incep cu "cum"...

| Madesz a răspuns:

0%. Nu mi-e frică de moarte. Dar de întuneric, petarde, păianjeni, pelicani, clovni da. laughing laughing

| AvalohAlyn explică (pentru Madesz):

laughing))))
De ce nu ti-e frica de moarte? Adica nu ti-ar fi frica daca intr-o secunda ai muri, sa zicem?(Doamne fereste)
big grin Te felicit pentru acest curajhappybig grin

| Porcusorul a răspuns:

Suntem doar niste creaturi inzestrate cu suficienta constiinta de sine, insa deocamdata nu suficient de inteligente incat sa NU mai elucubram tot felul de fantezii egocentrice despre taramuri cu verdeata. Vor mai trece multi ani pana umanitatea se va maturiza si-si va da seama cat de nesemnificativi suntem noi ca specie si ca indivizi. Suntem niste conglomerate de organisme unicelulare aflate intr-o simbioza imperfecta care le asigura supravietuirea. Nu exista un alt scop si nu exista nimic dupa moarte.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Eu,unul cred in viata vesnica, in Rai, Iad si Inviere. Multi sfinti zic ca Iadul si Raiul nu sunt ceea ce ne imaginam noi, un cazan cu smoala si un palat de aur, ci Raiul e iubirea si comuniunea cu Dumnezeu si cu aproapele, iar Iadul e NEPUTINTA VOITA a omului patimas de a sta in iubirea lui Dumnezeu,..., sunt multe de spus. Se zice ca cei ce au fost alesi sa vada Iadul si Raiul in trup, l-au vazut cu porti de aur, cu cazane cu smoala, cu demoni ce chiniuesc suflete, etc, pentru ca omul nu poate intelege ce e acolo de fapt, decat dupa moarte, si pentru a-si face o idee ca acolo e bine sau e groaznic. Dar, dupa cum am spus, nu putem stii desavarsit cum e in cele doua locuri. Cert este ca nu Dumnezeu te condamna la iad, el iubeste chiar si pe cei din iad, si ar vrea sa-i scoata, dar ei nu vor. Asta e conceptia Ortodoxa. Cea catolica si protestanta e diferita.

| DdDdH a răspuns:

Eu consider ca, moartea este o alta etapa a vetii. Frica de moarte o avem cu totii, adica daca te trezesti pe front contra 50 de inamici si nu esti Rambo perspectiva vietii ti se schimba radical, poate uneori ti-ai dori sa mori doar ca sa afli ce urmeaza. stau uneori si ma gandesc cat de mare este universul si ce insemnam noi pe aceasta planeta, apoi ma trezesc si imi aduc aminte ca trebuie sa termin o scoala, sa merg la o facultate, sa ma anagjez, sa intemeiez o familie etc. Nevoia de cunoastere eu cred ca o avem in sange la fel si frica de moarte, sunt la un profil de istorie si stiu cum au trait stramosi nostri fata de noi si ma gandesc cum vor trai oameni peste 1000 de ani. Sunt multe intrebari la care nu exista inca raspunsuri la fel este si ''ce se intampla dupa moarte''. Civilizatia incepe sa se modernizeze si chiar sunt curios ce va fi peste 10-20 de ani, insa nu poate nimeni sa afle ce se v-a intmpla cu noi dupa ce murim, deoarece nimeni nu poate sa experimenteze asta. Exista multe teorii insa depinde de fiecare om, fiecare are propriile principii si ai posibilitatea sa-ti alegi singur religia. In momentul in care scriu asta mi-e frica 0% de moarte, insa daca acest context s-ar schimba sunt sigur ca ar deveni 100%.

| yzarin a răspuns:

Mie una nu imi place sa cred teoriile actuale despre viata si moarte. Frica de moarte? Nicidecum. Frica si credintele mentale nu fac decat sa distruga armonia pe care ar trebui sa o aveam cu Universul (Dumnezeu). Nu pot sa iti dau un raspuns concret cu privire la notiunea de viata si de moarte, si nici nu iti sugerezi sa citesti articole si nici sa intrebi pe cineva cu privire la acest subiect. Este irelevant, nu vei afla nimic concret. Eu iti sugerez sa iti traiesti "mica calatorie" pe Terra in armonie si fericire. Frica nu aduce decat deceptii, nefericire si uneori, ura. Frica de necunoscut este nejustificata. Eu zic sa te bucuri de toate aceste momente, si sa nu iti mai pui intrebari retorice. Sper ca te.am ajutat! Pace!