| mintyongi a întrebat:

De vreo 2 ani am o masea care treptat s-a cariat si nu m-am dus la dentist. Maseaua e sparta cam jumatate si caria e evidenta. Am fost la dentist si am facut o radiografie, iar nervul trebuie scos. Doare cand nervul trebuie scos? sad si daca nervul nu este scos cand ia caria, doare? sad va rog raspuns cat mai repede, merg la dentist saptamana viitoare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Durerile cand nu tratezi ce ai tu, sunt mult mai mari decat durerile cand o vei trata. Deci, du-te la stomatolog. Si nu te speria de dentist. Nimic din ce face dentistul nu doare atat de rau precum crezi. Crede-ma, asta vine de la o persoana care are fobie de dentisti.
Ca idee generala, cand ti se rupe sau sparge un dinte, e deja caz de urgente stomatologice.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De durut nu doare nimic la stomatolog pentru ca ti se face anestezie. In schimb daca nu te duci sa o tratezi si ajunge caria pana la nerv sa vezi atunci dureri

| alinadianaaa a răspuns:

Daca caria ajunge la nerv urlii de durere, asa ca este indicat sa mergi la dentist cat mai curand.O sa te doara putin dupa ce se trece anestezia