| ImLost a întrebat:

Dupa o durere de masea de cateva saptamani azi m-am decis sa merg la dentist. Am avut o carie si s-a spart maseaua acolo. la orice atingere ma durea de mor. De mancat nu venea vorba pe partea aia. Astazi am fost la dentist, si nu mi-a facut anestezie, asa e corect? Mi-a spus sa ridic mana cand ma doare lol. ( mi-a curat caria pana la nerv cred). Acum mi-a dat sa fac o radiografie inainte sa puna plomba. Pentru ce radiografie, stie cineva? sa vada daca a ajuns caria la nerv? Va multumesc si astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| irinuk28 a răspuns:

Buna,si au am facut o radiografie, dar in niciun caz o radiografie nu se face pentru a afla cat sunt de mari nervi LOL.Un dinte sau o masea are doar un singur nerv. Aceasta radiografie banuiesc ca este de fapt un film panoramic pentru dinti ca sa il ajute pe medicul dentist sa vada radacinile dintilor si maselelor.Astfel el isi va da seama care dinte mai poate fi salvat sau trebuie scos. Daca inca nu ti-a pus plomba inseamna ca ori ti-a pus un medicament pentru a-ti scoate scoate nervul(fara mare durere), ori daca nu ti-a pus inseamna ca vrea sa vada radacinile maselei.Caria care a ajuns la nerv este vazuta exact in acel moment.Bafta!

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte corect fiindca trebuie sa simti cand ajunge la nerv ca sa se opreasca. Iar pana ajunge la nerv nu simti durere, asa ca durerea va fi doar de o clipa si ii va semnaliza medicului ca a facut ceea ce trebuie si e suficient. Trebuie sa faci o radiografie sa vezi daca ai granulom periapical, adica o infectie cronica in jurul radacinii. Daca ai, plomba nu e suficienta, trebuie tratata infectia (cu antibiotic local daca este foarte mica sau cu rezectie apicala daca este mai mare si pune in pericol radacina). Fiindca o plomba pusa peste un dinte cu granulom periapical va cadea in maxim 6 luni si va distruge complet dintele. Stomatologul incearca sa ti-l salveze, ceea ce este greu, fiindca tu aveai o carie veche, nu te-ai dus la medic in primele 3-4 zile de la observarea primei pete pe dinte, asa cum trebuie sa faci. Iar o carie veche poate duce la pierderea unui dinte si asta este rau, mai ales daca ai sub 40-45 de ani (esti tanar si daca iti pierzi deja dintii, o sa ajungi la batranete sa nu mai ai nici unul)

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Va multumesc mult, am caria aia de foarte mult timp, chiar un an...Mi-a fost frica sa merg la dentist, dar durerea asta care persista m-a facut sa merg. Este normal sa ma doara daca a fost curatata?

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

Da, mai ales daca ai granulom periapical. te va durea pana va fi tratata si vindecata complet. Stomatologul nu poate trata simplu un granulom periapical, o problema neglijata un an nu se vindeca de pe o zi pe alta. Fa-ti radiografia cat mai repede, mergi inapoi la medic si urmeaza pasii necesari.

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Va multumec mult, Mi-a spus tocmai Luni sa fac radiografia si sa merg la dansul.Asta o sa fie invatare de minte. aparitia oricarei carii trebuie sa fie un semnal de alarmasad. Inca o intrebare si am terminat. Cand nervul imi este scos durerea este mai mare decat ca la curatare, cand mi-a fost atins nervul? Va multumesc enorm. O seara buna

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

Iti va scoate nervul cu anestezie, de-acum incolo nu mai are nevoie de control, ar trebui sa iti fac de fiecare data anestezie si sa nu te mai doara deloc

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Mda. Se pare ca dupa curatarea aia mi s-a inflamat si pupla dentara, unde am avut o mica particica de masea rupta a crescut un fel de"carne" presupun ca e pupla si s-a cam umflat. nici nu pot atinge maselele intre ele pe partea aceea. Si tocmai Luni trebuie sa merg inapoi. Sa iau niste pastile? ce imi recomandati?

| ImLost explică (pentru ImLost):

*Pulpa* imi cer scuze, graba.

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

E mai degraba tesutul de granulatie care arata ca a inceput sa se vindece gingia. Ia un antiinflamator de tip Diclofenac Duo, Ketonal sau Ibuprofen, dar si un protector pentru stomac.

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Mai bine ii spuneam sa imi scoata maseaua de atunci si gata nu mai aveam probleme. Acum s-a umflat si maseaua... atat tratament si altele si e din ce in ce mai rau.

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

Trebuie sa tii cat poti de molari. E important sa nu pierzi nici unul macar pana la 50-55 de ani, fiindca dupa aceea nu vei avea de ce sa ti se lege niste lucrari protetice. O masea se scoate numai si numai cand s-a incercat tot ce este omeneste posibil si nu s-a reusit salvarea ei.

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Pfff. inca o intrebare, chestia asta care mi-a pus-o pe masea, un fel de plomba(cimentare cred ca se numeste) este doar la suprafata? sau ajunge pana la nerv? Si e ceva normal sa se umfle maseaua? chiar daca nu mai am dureri insuportabile ca inainte.

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

E un pansament, nu ajunge la nerv. E posibil sa se umfle, dar nu foarte mult, daca s-a umflat rau, e o problema

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult, asta e ultima intrebare pana merg la dentist. Din cauza acestei masea deoarece nu pot mesteca pe partea aia ( nu pot atinge maselele intre ele) este posibil sa ma doare si maselele/dintii alaturati cand ii ating? Practic de 2 zile nu pot manca. doar iaurturi supe... Orice mancare pe care nu sunt nevoit sa o mestec.

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

Nu te dor cei din vecinatate, ci iradiaza durerea de la maseaua afectata. E normal.

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Dentistul refuza sa imi faca detartraj pana mi se vindeca maseaua. Detartrajul poate afecta dintii si maselele? tartrul in timp poate afecta dintii daca nu este indepartat? Va multumesc inca odata.

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

Detartrajul este complet interzis atata timp cat ai cea mai mica infectie in gura sau carii, fiindca este o manevra sangeranda si daca ai o infectie, aceasta se va propaga in toata gura si poti muri. Dentistul are dreptate. Tartrul favorizeaza cariile, dar o intarziere de 2-3 luni pana iti rezolvi absolut toate problemele infectioase nu iti va afecta dintii. la sfarsitul tratamentului, vei face si detartraj, pana atunci nu se pune problema.

| ImLost explică (pentru Brigaela):

Mda in sfarsit azi am fost am facut radiografie si dupa la dentist.Nu prea a vazut cine stie ce pe radiografie, dar polizand acolo a observat ca am o infectie pe canal. Mi-a scos un nerv care avea infectie(puroi) si cica mai am 2 nervi la maseaua aia. Mi-a pus iar pasta de-aia, si a spus sa ma duc Miercuri sa mi-o plombeze. Dar daca se umfla pana maine sa merg la el inapoi sa vada ce ii mai poate face. sa ii mai faca tratament ceva sa nu mi-o scoata.Iti multumesc pentru ajutorul acordat de pana acum, si sper sa nu se umfle sa poata fi salvatasad.

| Brigaela a răspuns (pentru ImLost):

Iti doresc sanatate!

| kar1GaNNN a răspuns:

Ei te vor trimite la radiografie, si pe mine m-au trimis tot asa.
Dar sti ce mi s-a parut amuzant laughing, ca te-a pus sa ridici mana in sus cand te doare lol rolling on the floor).
Si cand iti curata caria nu trebuie anestezie ( doar cand o scoate ), trebuie dat cu spray si se poate lucra, dar te va mai apasa putin acolo cand mai greseste stomatologul.
Si din moment ce te doare maseaua cand mananci pe ea, e clar ca a ajuns caria la nerv si trebuie radiografie.

| irinuk28 a răspuns:

Multumesc!

| Adutzu2 a răspuns:

Ca sa vada daca caria e curatata in profunzime, daca nu exista vreo infectie si altele

| marian5946 a răspuns:

Am patit si eu asa ceva.Radiografia este pentru a vedea zona maselei afectate mai precis nervii, asta e tot ce conteaza sa vada cat de mari sunt nervii ca sa-i scoata.

| ImLost explică:

Acum nu am voie sa mananc deocamdata, nu stiu daca ma mai doare dupa ce mi-a curatat caria. Doamne sper sa nu fi ajuns la nerv ca am auzit ca e dureros sa ti-l scoata. si ca in timp pierzi maseaua:/.

| ImLost explică:

Mda va multumesc... se pare ca nu scap fara nervii scosi.

| ImLost explică:

Mi-a pus un fel de"plomba" a spus sa o tin aici pana Luni cand fac radiografie si merg la el inapoi. Nu stiu sigur ce e dar are un gust mentolat asa.

| irinuk28 a răspuns (pentru ImLost):

Pai acela e un medicament ca sa "omoare" nervul si astfel cand il va scoate nu o sa doara, iti garantez eu.O sa simti ceva usor.

| ImLost explică (pentru irinuk28):

Ok, iti multumesc mult, m-ai ajutat enorm.

| irinuk28 a răspuns (pentru ImLost):

Cu mare placere!:*

| ImLost explică:

Inca o intrebare: este normal dupa ce mi-a fost curata maseaua sa ma tot doara?sad