| L96 a întrebat:

De vreo luna ma doare stomacul. Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Posibil sa ai o gastrita sau un ulcer. De sarbatori in general s-au facut abuzuri alimentare si alcoolice. Acuma este timpul pentru detoxifiere si reparare.
Un remediu natural, un pansament gastric usor de facut este sa bei zeama de la un cartof crud ras si stors, inainte de masa. Eu asa m-am vindecat de ulcer in 3 luni.
Zeama este rea la gust dar o poti amesteca cu apa sau ceai si o inghiti toata, cu amidonul care se lasa la fundul paharului.
http://www.clicksanatate.ro/Cartoful-crud-vindeca-stomacul_0_1536.html

| FastAndFurious a răspuns:

Nu ai mese regulate si /sau esti foarte stresat si/sau ai aciditate mare datorita sucurilor si/sau esti pozitiv la Helicobacter pylori etc etc etc.
Mergi la medic!

Răspuns utilizator avertizat
| FastAndFurious a răspuns (pentru L96):

Si se recunoaste macar in cateva motive scrise de mine?
Sa manace dimineata, pranz si seara, sa rontaie ceva la scoala ( covrigei in pauze) si pana isi face curaj pentru medic sa bea ceai gastric de la plafar sau farmacie ( 1 plic la o cana de apa), 3 cani pe zi. O sa se mai calmeze.
Zi-i sa nu mai fumeze.
Frica de medic au multi, pentru ca se tem ca au ceva foarte grav. Ocolindu-l ajung uneori sa aiba ceva grav. Gastritele se trateaza si are nevoie de un regim de viata echilibrat in primul rand.

| Luizzza77 a răspuns:

E posibil sa ai hiper aciditate si atunci ar trebui sa renunti la toate alimentele si bauturile care produc aciditate dar cel mai bine faci o endoscopie care iti da toate raspunsurile. Nu e de dorit sa amani ca situatia se poate agrava.