| anonim_4396 a întrebat:

De vreo saptamana mi-a aparut pe piciorul drept, mai sus de genunchi o pata foarte ciudata care are forma unui cerc cu marginile formate din mai multe bubuite rosii, insa in centrul cercului nu a aparut nici o modificare a pielii. Ce este? Cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu stiu exact ce o fi insa una stiu sigur nu e zona zoster... zona zoster iese pe traiectul unui nerv si doare al dracului de tare... daca in cateva zile nu dispare mergi la medicul de familie... el o sa stie ce de facut... sanatate

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o ciuperca si se trateaza la indicatia dermatologului. daca o tratezi aiurea, o sa te umpli de leziuni si o sa le-o dai si celor din jur. Mergi neparat zilele astea la dermatolog.

Bula
| Bula a răspuns:

S-ar putea sa fie un fel de manifestare de zona zoster sau herpes zoster. Cauza si tratamentul necesar se stabileste prin consult medical / analiza de laborator. Apeleaza la un medic dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce ai tu este pecingine.si ai luat-o de la dus sau de la o lenjerie folosita si de altcineva.mergi la dr pentru trat