| anonim_4396 a întrebat:

Deasupra la dinti la gingie am niste tartru negru care s-a format pe dinte, nu stiu cum sa explic dar in engleza e (black near gum line teeth) cum as putea sa curata aceasta? Nu stiu exact ce e, ca am vazut ca tartru e mai altfel

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu nu ai cum sa cureti. Doar daca mergi la dentist. Te curata el. Si de bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Serios? Nu stii sa spui in romana, dar stii in engleza?
Fiindca nici explicatia ta "englezeasca" nu-i corecta!
Face vreun sens ceea ce ai scris tu aici: "negru langa gingie linie dinte".

Fraza corecta este:
"Black stains on teeth near gum line"
Incearca sa ramai la limba romana, sa te expeimi asa cum poti, daca scrii pe forumuri romanesti, ca la engleza esti mult mai rau, decalt la exprimarea in limba romana.

Acum sa revenim la topical tau.
Ce anume este din imaginele de mai jos?
http://www.teddycare.ro/ce-sunt-coloratiile-negre/

https://www.myhealthdosage.com/......-tooth.jpg

https://lakeforestdentalarts.com/......819572.jpg

Te sfatuiesc sa mergi la un stomatolog si va stii el ce problema ai, daca-i infectia gingiei, daca este tartru, daca ai dintii imbracati si s-a depus materie la baza lor, samd.
In functie de natura problemei tale, vei primii sfat, sau ti se va face tratamentul adecvat.

Sanatate maxima!

| 4ndr33y a răspuns:

Detartraj la dentist. in mod normal e intre 5 - 10 lei per dinte.