| nimenialtcinevaaaaa a întrebat:

Dece trebuie folosita apa de gura inaintea spalarii pe dinti si dupa? Albeste dintii sau ce face? Le curata? Funda la cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Apa de gura se foloseste dupa spalarea dintilor si nu e absolut necesara.
Ea are rolul de a clati gura de eventualele resturi ramase dupa periaj, improspatarea respiratiei, iar anumite marci intaresc gingiile si le fac sa nu mai sangereze. Acestea din urma sunt recomandate persoanelor care au parodontita sau paradontoza (boala a gingiilor care duce in final la caderea dintilor).