| MolBoRo a întrebat:

Deci am fost la cel bun doctor din România pe bază de epilepsie și am întrebat de permis și a spus dacă a trecut 1an de la ultima criză am voie să dau de permis deoarece am o formă extrem de ușoară de epilepsie nu poate fi declanșată Pres ușor, ce părere aveți?!
Doctorița:Ioana Mândruțâ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie niste analize care sa demonstreze ca au fost doar niste crize trecătoare,provocate de cauze cunoscute.
Dacă ele se repeta si cauzele nu se cunosc,atunci rămâi cu diagnosticul si te obișnuiești cu ideea ca nu esti in stare sa conduci,nu neapărat ca nu ti se permite.
Deci dacă dovedești că esti sănătos,poti da de permis, daca nu, n are rost. Poti raspunde dacă boala ta ii afecteaza pe altii, chiar dacă în timpul unei crize n ai discernământ dar tot esti executat.
Pana la urma, nu e bine nici pentru tine sa ai astfel de activități dacă esti bolnav sau urmezi un tratament.

| MolBoRo explică (pentru Donsavas):

Am făcut 6 crize în 6 ani

| MolBoRo explică (pentru Donsavas):

Nu fac crizele aproape deloc extrem de rar și sunt un caz foarte unic în România am fost la universitar unii făceau 100 de crize pe lună, alti 50, toți au zis că sunt un caz fericit...
Mă simt capabil pentru permis...
Foarte mulți doctori au spus că sunt capabil.
Cică sunt crize provocate din cauză că nu sunt matur în totalitate.

| Donsavas a răspuns (pentru MolBoRo):

Matur din ce punct de vedere? Cati ani ai? Kg/înălțime?
Te consideri copilăros,ai tulburări emotionale,comportament infantil? Ce inseamna maturitate la tine?
Epilepsia se declanșează in copilărie și nu există metodă prin care sa fi sigur ca te vindeci.
Ar putea fi operatia dar nici aceasta nu e sigura. Va trebui să iei tratament in continuare. Ce medicamente iei? Ce doze?
Medicamentele nu vindeca dar ca efectul de stabilizare sa se mențină,trebuie administrate regulat o viata.
Bine,repet,poti discuta cu neurologul tau sau chiar cu un neurochirug. Exista proceduri chirurgicale care ar putea să te ajute,doar ca tu suporți operatia si nimeni nu ti garantează nimic.
Pentru epileptici,este buna dieta ketogenica. Sunt oameni care își țin crizele sub control cu mai putine medicamente pe această dieta ce devine stil de viață.
O altă metodă ar fi sa afli cauza. Epilepticii duc lipsa de calciu,magneziu,fier si asta poate declansa convulsii si la un om normal,asa si hipoglicemia sau excesul de zinc, spre exemplu.
Ai grija la dieta,fa ti analizele regulat si vorbeste cu un nutritionist sa ti prescrie suplimente si sa te ajute cu dieta.
Mai sunt vitaminele,poti incerca neuromultivit ca e compensat.
Epilepticii de obicei sunt anemic,rahitici,malnutrtiti intr-un vin cat, duc lipsa si de vitamine.
Cu acordul nutritionistului poti face injecții cu b complex, vit c, vit D etc
Alte suplimente nartististe ar fi taurina, omega 3, suplimente de proteina din taur pentru oxigenare, nootropicele. Aici trebuie sa vezi si parerea unui nutritionist dar si a medicului. Cine o stie, poate in cazul tau nu va mai recidiva, deși e greu de crezut. Merita încercat!

| MolBoRo explică (pentru Donsavas):

Am 20de ani
200mg pe zi de lamictal, dimineața și seara
Rmn nu am găsit nimic rău, totul este perfect
Elecatraencefalograma perfect
Chiar nu înțeleg de unde poate fi această problemă?
Toți doctorii nu ai epilepsie este ceva de copilărie și poți da de permis
Sunt și clasa a11a nu am dificultăți mintale, precizez am făcut 2 convulsii din cauze febrei când eram mic 2-3 ani, și până la 8 ani nu am mai făcut crize, a murit tatăl meu și am început să le fac din cauza supărări

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

Eeg a iesit bun fiindca poate nu erai intr o perioadă stresanta si mai ales că iei lamictal(lamotrigina).
Este un neuroprotector, il poti lua si fara sa ai epilepsie. Multi il folosesc ca stabilizator de dispoziție.

| oz_1736 a răspuns (pentru MolBoRo):

Pentru MolBoRo trebuie sa ai 10 ani fara crize si fara tratament

| MolBoRo explică (pentru Donsavas):

Am făcut un egg de 24 ore m-am stresat cu multe am mâncat ciocolata și nu au găsit nimic...

| MolBoRo explică (pentru Donsavas):

Am întâlnit cazuri grave și eu cu, 9 crize în 11 ani mă plâng și cu toate astea am fost la specialiști ii spuneau mamei, copilul ăsta nu are epilepsie gravă una foarte ușoară, ce crize face el?!
De la Iași, Cluj, Târgu Mureș, București același vorbe le aud am eeg și rmn de mic 90% bune în toți anii

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sincer mai bine nu, deoarece la volan este stres mare si nu stii cum poti face o criză si omori oamenii, ca faci accident, deci nu este deloc indicat ca tu sa ai masină si permis, deoarece ai o boală gravă cronică si destul de parșivă, adica nu stii niciodată cand se poate declanșa criza.

| oz_1736 a răspuns:

Scapi de raspundere penala, in caz de accident, doar daca mori in accident. Stiu pe cineva care face crize, rar, doar noaptea in somn, si tot nu se risca. Trebuie sa te gandesti si la cei din jur

| Donsavas a răspuns (pentru oz_1736):

În ce lege scrie că un epileptic răspunde penal? In timpul crizei este inconștient,deci nu se pune problema de discernământ. Răspunde penal doar dacă comite o ilegalitate cand e stabil,treaz sau dacă e prins la volan fără permis,ca toti cetatenii. Faptele comise în timpul crizei,accidentele,crimele,daca se demonstrează lipsa de conștientă, Nu este judecat. Este pur si simplu spitalizat la neuropsihiatrie. Acolo il tin până se stabilește că tratamentul antiepileptic este sigur si bineinteles ca se va lua in considerare si discernămîntul din punct de psihologic. Cu alte cuvinte, poate sta ani de zile în spitalele cu boli mintale pentru faptul că nu a judecat corect atunci cand a ales sa conducă, deși el era aparent bine, sănătos. Cu siguranta asa se va intampla daca va conduce fără aprobări si are convulsii la volan.

| oz_1736 a răspuns (pentru Donsavas):

Pentru Donsavas Dupa punctul 5.2.2.1 gasesti raspunsul. http://miscareaderezistenta.ro/......27339.html